Si të përdorni kalendarin ekonomik për tregtimin e opsioneve binare

SI TË PËRDORNI KALENDARIN EKONOMIK NË TREGTIMIN E OPCIONEVE BINARE

Një ndihmës mjet për tregtimin e opsioneve binare është Kalendari Ekonomik. Ai ju ofron lajme të përditshme financiare dhe mund të konsiderohet si një afat kohor i aktiviteteve politike dhe ekonomike. Përveç kësaj, ajo tregon rezultatet e treguesit e tregtimit përdoret për të vlerësuar sektorë të veçantë të ekonomisë.

Për të gjithë pjesëmarrësit e tregut financiar, këto të dhëna mund të përdoren për të parashikuar ngjarjet e tregut. Ato ju shërbejnë edhe si bazë për vendime investimi afatshkurtra, afatmesme dhe afatgjata, pasi treguesit e matur tregojnë se sa e shëndetshme është ekonomia e një vendi.

Kalendari ekonomik mund të gjendet në disa faqe interneti dhe të aksesohet falas. Në shembullin e mëposhtëm, ne do të përdorim kalendarin ekonomik të Investing.com për ilustrim. Ju gjithashtu mund të zgjidhni çdo kalendar tjetër të përshtatshëm ekonomik për tregtimin e opsioneve binare.

Kështu strukturohet zakonisht një kalendar ekonomik

Kalendari ekonomik nga Investing.com

Pavarësisht se çfarë kalendar ekonomik përdorni, ato zakonisht kanë një strukturë të ngjashme. Këtu jepet përgjithësisht koha standarde e tregjeve financiare, koha Lindore e SHBA-së.

Në krye, ka informacione të dobishme për vendin nga e ka origjinën njoftimi për shtyp. Shpesh shfaqet ose flamuri i vendit ose emri i tij i shkurtuar. Ju mund ta përdorni këtë informacion për të përcaktuar se cila monedhë do të ndikohet më shumë nga paqëndrueshmëria kur të publikohet lajmi.

Është e zakonshme të gjesh tregues themelorë ose ngjarje të njoftimeve për shtyp që mund të tregtohen. Këtu, një lidhje e klikueshme mund të shfaqë një menu rënëse që shpjegon se çfarë mat treguesi i veçantë dhe sa i rëndësishëm është ai për tregtinë aktuale.

Kalendari ekonomik përfshin gjithashtu një përmbledhje të paqëndrueshmëria. Formate të ndryshme shfaqin treguesin e paqëndrueshmërisë, veçanërisht yjet, kodet e ngjyrave (e kuqe, e verdhë dhe jeshile), ose pikat e pasthirrmës janë formate standarde. Ato tregojnë se si mesazhi ka të ngjarë të ndikojë në monedhën në fjalë. Nivelet e ndikimit variojnë nga i ulët në të mesëm në të lartë.


Si të interpretoni kalendarin ekonomik si një tregtar i opsioneve binare

SI TË INTERPRETOJMË KALENDARIN EKONOMIK

Për të interpretuar kalendarin ekonomik në tregtimin e opsioneve binare, është jetike të shikohen disa faktorë. Sidomos data dhe ora janë konsideratat e para tregtare që i kushtoni vëmendje për të planifikuar strategjinë tuaj tregtare për lajmet.

Klikoni në butonin për të ngarkuar përmbajtjen nga sslecal2.investing.com.

Ngarko përmbajtjen

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
Kalendari ekonomik në kohë reale i ofruar nga Investing.com.

Njohja se kur do të publikohen lajmet ju kujton gjithashtu që të mbyllni pozicionet e hapura sa më shpejt që të jetë e mundur për t'i mbrojtur ato nga paqëndrueshmëria e tregut pas publikimit. Përveç kësaj, është e dobishme të vihet re se nga cili vend e ka origjinën lajmi. Sigurohuni që të lexoni për të përpara se të investoni paratë tuaja. Këtu, vëmendje e veçantë duhet t'i kushtohet numrave aktualë, të pritshëm, të vjetër dhe të rinj.

Përveç përdorimit vetëm të kalendarit ekonomik, sigurohuni që të zbatoni të ndryshme strategjitë e tregtimit të opsioneve binare dhe shfrytëzoni të tjerat mjetet e opsioneve binare për të marrë më shumë të dhëna për vendimet tuaja investuese. Veçanërisht kalendarët ekonomikë nuk duhet të jenë burimi i vetëm i informacionit për tregtimin e opsioneve binare.

➨ Regjistrohu me ndërmjetësin më të mirë binar Quotex falas tani!

(paralajmërim rreziku: Kapitali juaj mund të jetë në rrezik)

Rreth Autorit

Percival Knight
Unë kam qenë një tregtar me përvojë i opsioneve binare për më shumë se dhjetë vjet. Kryesisht, unë tregtoj tregti 60 sekondash me një normë shumë të lartë goditjeje. Strategjitë e mia të preferuara janë përdorimi i shandanëve dhe fake-breakouts

Write a comment