Binomo Vendet e disponueshme dhe të ndaluara | Ku është Legal?


Faktet kryesore

 • Sfondi: Binomo u themelua në vitin 2014 në Saint Vincent dhe Grenadines, një vend i vogël ishull në Karaibe
 • Numri i vendeve të mbështetura: Binomo aktualisht mbështet gjithsej 178 vende dhe territore
 • Numri i vendeve të ndaluara: Binomo aktualisht nuk është i disponueshëm në 67 vende dhe territore në mbarë botën
 • Ndryshueshmëria: Lista e vendeve të mbështetura dhe të pambështetura aktualisht nuk është konstante dhe mund të ndryshojë për arsye të ndryshme
 • Rregullorja: Binomo rregullohet kryesisht nga Komisioni Ndërkombëtar Financiar (IFC), një organizatë neutrale dhe e pavarur për zgjidhjen e mosmarrëveshjeve e specializuar në tregjet financiare

Në këtë artikull, ne do të diskutojmë tërësisht të gjitha vendet e mbështetura (të disponueshme) dhe të pambështetura (të ndaluara) të Binomo, do të shpjegojmë pse disa prej këtyre vendeve nuk mbështeten, do të eksplorojmë se ku ndodhet dhe rregullohet Binomo dhe nëse mund të përdorni një VPN për të lëvizur. këto kufizime nëse banoni në një nga këto vende të pambështetura.

› Regjistrohu me Binomo falas tani

(paralajmërim për rrezikun: Tregtimi përfshin rreziqe)

Lista e vendeve të ndaluara të Binomo

Më poshtë është lista e plotë (në mënyrë alfabetike) e vendeve dhe territoreve që nuk mbështeten nga Binomo:

 • Afganistani
 • Shqipëria
 • Andorra
 • Australia
 • Austria
 • Bjellorusia
 • Belgjika
 • Brazili
 • Bullgaria
 • Kanadaja
 • Kroacia
 • Kuba
 • Qipron
 • Republika Çeke
 • Danimarka
 • Estonia
 • Finlanda
 • Franca
 • Gjermania
 • Greqia
 • Haiti
 • Hong Kongu
 • Hungaria
 • Islanda
 • Irani
 • Iraku
 • Irlanda
 • Izraeli
 • Italia
 • Xhamajka
 • Japonia
 • Letonia
 • Libinë
 • Lihtenshtajni
 • Lituania
 • Luksemburgu
 • Mali
 • Malta
 • Moldavia
 • Monako
 • Mianmar
 • Holanda
 • Zelanda e Re
 • Nikaragua
 • Korea e Veriut
 • Norvegjia
 • Palestinë
 • Polonia
 • Portugalia
 • Rumania
 • Rusia
 • Shën Vincenti dhe Grenadinet
 • San Marino
 • Senegali
 • Singapor
 • Sllovakia
 • Sllovenia
 • Sudani i Jugut
 • Spanja
 • Suedia
 • Zvicra
 • Siria
 • Emiratet e Bashkuara Arabe
 • Mbretëria e Bashkuar
 • Shtetet e Bashkuara të Amerikës
 • Vatikani
 • Zimbabve

Shënim i rëndësishëm: Binomo nuk është i disponueshëm në asnjë vend të tokës! Kjo është për shkak të rregulloreve lokale.

› Regjistrohu me Binomo falas tani

(paralajmërim për rrezikun: Tregtimi përfshin rreziqe)

Lista e vendeve të disponueshme të Binomo:

Më poshtë është lista e plotë (në mënyrë alfabetike) e vendeve dhe territoreve që mbështet aktualisht Binomo:

 • Ishujt Aland
 • Algjeria
 • Samoa amerikane
 • Angola
 • Anguilla
 • Antigua dhe Barbuda
 • Argjentina
 • Armenia
 • Aruba
 • Azerbajxhani
 • Bahamas
 • Bahrein
 • Bangladeshi
 • Barbados
 • Belize
 • Benin
 • Bermuda
 • Butani
 • Bolivia
 • Bosnjë dhe Hercegovinë
 • Botsvana
 • Ishujt e Virgjër Britanikë
 • Brunei Darussalam
 • Burkina Faso
 • Burundi
 • Kamboxhia
 • Kamerun
 • Kepi Verde
 • Holanda e Karaibeve
 • Ishujt Kajman
 • Republika e Afrikës Qendrore
 • Çad
 • Kili
 • Kinë
 • Kolumbia
 • Komoret
 • Ishujt Kuk
 • Kosta Rika
 • Cote d'Ivoire (Bregu i Fildishtë)
 • Curacao
 • Xhibuti
 • Dominika
 • Republika Domenikane
 • Timori Lindor
 • Ekuador
 • Egjipti
 • El Salvador
 • Guinea Ekuatoriale
 • Eritrea
 • Etiopia
 • Ishujt Faroe
 • Fixhi
 • Guiana Franceze
 • Polinezia Franceze
 • Gabon
 • Gambia
 • Gjeorgjia
 • Gana
 • Gjibraltarit
 • Grenlanda
 • Grenada
 • Guadelupe
 • Guam
 • Guatemala
 • Guernsey
 • Guinea
 • Guinea-Bissau
 • Guajana
 • Haiti
 • Hondurasi
 • Indi
 • Indonezia
 • Iraku
 • Ishulli i Manit
 • Xhamajka, Xhersi
 • Jordania
 • Kazakistani
 • Kenia
 • Kiribati
 • Kuvajti
 • Kirgistani
 • Laosi
 • Libani
 • Lesoto
 • Liberia
 • Libinë
 • Macau
 • Maqedonia
 • Madagaskari
 • Malavi
 • Maldivet
 • Mali
 • Ishujt Marshall
 • Martinika
 • Mauritania
 • Mauritius
 • majota
 • Meksika
 • Moldavia
 • Mongolia
 • Mali i Zi
 • Montserrat
 • Maroku
 • Mozambik
 • Myanmar (Burma)
 • Namibia
 • Nepali
 • Kaledonia e Re
 • Nikaragua
 • Nigeri
 • Nigeria
 • Niue
 • Ishujt Mariana Veriore
 • Omani
 • Pakistani
 • Palau
 • Territoret Palestineze
 • Panamaja
 • Papua Guinea e Re
 • Paraguaj
 • Peruja
 • Filipinet
 • Ishujt Pitcairn
 • Porto Riko
 • Katari
 • Republika e Afrikës së Jugut
 • Republika e Kongos
 • Ribashkim
 • Ruanda
 • Shën Barthelemy
 • Shën Helena
 • Shën Kitts dhe Nevis
 • Shën Luçia
 • Shën Martini
 • Saint-Pierre dhe Miquelon
 • Samoa
 • Sao Tome dhe Principe
 • Arabia Saudite
 • Senegali
 • Seychelles
 • Sierra Leone
 • Sint Maarten
 • Ishujt Solomon
 • Somali
 • Korea e jugut
 • Sudani i Jugut
 • Sri Lanka
 • Sudani
 • Surinami
 • Swaziland
 • Tajvan (Taipei)
 • Taxhikistani
 • Tanzania
 • Ishujt Turks dhe Kaikos
 • Togo
 • Tonga
 • Trinidad dhe Tobago
 • Tunizia
 • Turqia
 • Turkmenistani
 • Tuvalu
 • Uganda
 • Ukrainë
 • Emiratet e Bashkuara Arabe
 • Ishujt e Virgjër të Shteteve të Bashkuara
 • Uruguai
 • Uzbekistani
 • Vanuatu
 • Venezuela
 • Vietnami
 • Wallis dhe Futuna
 • Jemeni
 • Zambia
 • Zimbabve 
› Regjistrohu me Binomo falas tani

(paralajmërim për rrezikun: Tregtimi përfshin rreziqe)

Pse Binomo nuk është i disponueshëm në disa vende?

Sipas Binomo, shërbimi i tij është i paarritshëm në këto 67 vende dhe territore për shkak të legjislacionit të tyre vendas në lidhje me ofruesit ndërkombëtarë të brokerimit si Binomo. Këto vende dhe territore të ndaluara përshkruhen në Paragrafin 10.2 të Marrëveshjes së Klientit të kompanisë. Binomo është një broker në det të hapur dhe shumë vende kërkojnë një rregullore lokale, kjo është arsyeja pse Binomo nuk mund të ofrojë shërbimet e saj atje ligjërisht.

Në cilin shtet bazohet Binomo?

Binomo operohet dhe është në pronësi të Dolphin Corporation, një kompani e bazuar dhe e regjistruar në Saint Vincent dhe Grenadines, një vend i vogël ishull në Karaibe.

Ku rregullohet Binomo?

Në nivel lokal, Shën Vincenti dhe Grenadinet kanë juridiksion mbi Binomo. Në vitin 2018, ajo iu bashkua vullnetarisht Komisionit Financiar Ndërkombëtar (IFC), një organizatë e pavarur dhe neutrale për zgjidhjen e mosmarrëveshjeve e specializuar në tregjet financiare, për të garantuar cilësinë e shërbimit, transparencën dhe mbrojtjen e tregtarëve të saj nga një organizatë e pavarur ndërkombëtare. 

Që nga anëtarësimi pothuajse gjashtë vjet më parë, ai ka qenë një anëtar i kategorisë "A" - kategoria më e lartë e anëtarësimit - që ofron kompensim deri në $20,000 për ankesë. “Duke u bashkuar me Komisionin Financiar [Ndërkombëtar], Binomo ripohon angazhimin e saj për të ruajtur standardet më të larta të nderit të tregtimit dhe praktikat më të mira të biznesit”, deklaroi kompania në faqen e saj të internetit.

› Regjistrohu me Binomo falas tani

(paralajmërim për rrezikun: Tregtimi përfshin rreziqe)

Përdorimi i VPN për të marrë akses në Binomo (dhe a duhet?)

Supozoni se vendi ose territori juaj i banimit është në listën "të Ndaluar". Në atë rast, teknikisht mund të regjistroheni dhe të përdorni platformën duke përdorur një set VPN në një vend të mbështetur për të anashkaluar këtë kufizim. Megjithatë, vetëm sepse mundeni, nuk do të thotë se duhet.

Si fillim, në paragrafin 10.3 të Marrëveshjes së Klientit të Binomo, kompania deklaron, "Klienti garanton se nuk është shtetas dhe/ose banor i një vendi në të cilin Kompania nuk i ofron shërbimet e saj." Prandaj, duke vendosur të regjistroheni ende shkel kushtet e shërbimit të ndërmjetësit (TOS)

Përveç kësaj, nuk do të jeni gjithashtu në gjendje të verifikoni llogarinë tuaj pasi dokumentet e kërkuara (si p.sh. verifikimi i identitetit tuaj) do të vijnë nga një vend i kufizuar. Kjo është thelbësore pasi nëse dështoni ose nuk e përfundoni procesin e verifikimit, nuk do të jeni në gjendje të tërhiqni asnjë fond që keni depozituar dhe çdo fitim tregtar që keni bërë. Së fundi, nuk do të jeni gjithashtu në gjendje të merrni mbështetje të plotë kur të hasni probleme dhe aktivitete mashtruese pasi tashmë keni shkelur TOS-in e ndërmjetësit dhe nuk përmbushni kërkesat minimale të përdoruesit "të vlefshëm" të ndërmjetësit. 

Kështu, me të gjitha këto gjëra të marra në konsideratë, përdorimi i një VPN për të marrë akses paraqet një numër dërrmues anash negative që lënë në hije avantazhin e mundshëm të përdorimit të Binomo. Për të mos përmendur pasojat ligjore që mund të hasni në vendin tuaj si rezultat.

konkluzioni

Në përgjithësi, ne mund të shohim se Binomo mbështet tregtimin në shumicën e vendeve dhe territoreve në mbarë botën. Megjithatë, për shkak të legjislacionit lokal të disa vendeve dhe territoreve të kufizuara, Binomo nuk mund të ofrojë shërbime për këto 67 vendndodhje. Megjithatë, në vendet ku Binomo ofron shërbimet e saj — ajo demonstron përkushtimin e saj ndaj shërbimit cilësor, transparencës dhe mbrojtjes së aseteve të përdoruesve të saj duke qenë një anëtar i kategorisë "A" të Komisionit Ndërkombëtar Financiar.

Pyetjet më të bëra:

Ku mund ta shoh listën e përditësuar të vendeve të ndaluara në Binomo?

Ju mund të kontrolloni paragrafin 10.2 të marrëveshjes së klientit të ndërmjetësit në këtë lidhje: Marrëveshja e Klientit e Binomo. Meqenëse lista e vendeve të mbështetura dhe të pambështetura është e ndryshueshme, kjo listë mund të ndryshojë në të ardhmen.

Ku mund ta shoh listën e përditësuar të vendeve të mbështetura nga Binomo?

Ju mund të kontrolloni dhe shfletoni përmes kësaj lidhjeje: Vendet e mbështetura dhe kërkesat e pranuara. Kjo listë numëron të gjitha vendet dhe territoret e mbështetura, si dhe kërkesat e pranuara të dokumenteve që mund të paraqisni për secilin prej këtyre vendeve.

Cilat janë pasojat e përdorimit të Binomo në një vend të ndaluar?

Përdorimi i një VPN për të anashkaluar kufizimin e Binomo shkel kushtet e shërbimit të ndërmjetësit. Më pas nuk do të jeni në gjendje të verifikoni llogarinë tuaj duke përdorur dokumentet e vendit tuaj të origjinës, gjë që do të rezultojë në një kufizim të tërheqjeve të fondeve tuaja të depozituara dhe çdo fitim shtesë tregtimi. Gjithashtu, nuk do të jeni në gjendje të merrni mbështetje të plotë kur të hasni probleme dhe aktivitete mashtruese në llogarinë tuaj.

Çfarë duhet të bëni nëse Binomo nuk e mbështet vendin tim?

Supozoni se vendi juaj është aktualisht në listën e ndaluar të Binomo. Në këtë rast, ne këshillojmë fuqimisht të mos anashkaloni këtë kufizim. Në vend të kësaj, është në interesin tuaj më të mirë të kërkoni platforma të tjera tregtare të rregulluara që funksionojnë brenda kuadrit ligjor të vendit tuaj.

Si mund të qëndroj i përditësuar për statusin ligjor të Binomo në vendin tim?

Për t'ju mbajtur të informuar për ngjarje të rëndësishme, Binomo dërgon rregullisht njoftimet e tij përmes emailit tuaj të regjistruar si dhe përmes llogarisë së tij Telegram në Telegrami zyrtar i Binomo dhe llogarinë e saj në Instagram në Binomo në Instagram.

Rreth Autorit

Percival Knight
Percival Knight është një tregtar me përvojë i opsioneve binare për më shumë se dhjetë vjet. Kryesisht, ai tregton tregti 60 sekondash me një normë shumë të lartë goditjeje. Strategjitë e mia të preferuara janë duke përdorur shandan dhe fake-breakouts

Shkruaj një koment

 • ONKAR SINGH

  thotë:

  Aplikacioni binomo i Malajzisë nuk funksionon

 • Rohit

  thotë:

  Përshëndetje Unë jam nga Austria…a është në Austri duke punuar platformën tregtare Binomo…mund të shkarkojmë aplikacionin apo jo….?????

 • Rohit

  thotë:

  Përshëndetje Unë jam nga Austria…A është e disponueshme edhe platforma quetox në Austri…në Austri platforma quetox e ligjshme …mund të shkarkojmë dhe të bëjmë tregti në Austri…..?