MetaTrader për IQ Option: A mund të përdorni MT4 / MT5 për ndërmjetësin?

platformat e ndërmjetësit dixhital kanë parë një koleksion mbresëlënës mjetesh dixhitale dhe disa lloje teknologjish që kanë përmirësuar përvojën e tregtimit të investitorit dhe kanë dhënë një platformë shumë të përshtatshme.

metatrader për opsionin iq

Ndërsa këto mjete kanë shtuar pozitivisht përvojën e një tregtari, a mund të përdorim veçori të tilla si MT4 në çdo platformë, si p.sh IQ Option? Ne gjithashtu do të diskutojmë nëse investitorët mund të përdorin MetaTrader për IQ Option.

➥ Regjistrohu me IQ Option falas tani!

(paralajmërim rreziku: kapitali juaj mund të jetë në rrezik)

A mund të përdorni MT4/MT5 për IQ Option?

Jo, nuk mund të përdorni MT4 ose MT5 në IQ Opsioni pasi kompania ka shfrytëzuar platformën si një platformë më vete ku ju ofrohen mjete të ndryshme analize si dhe robotë tregtarë. Përveç kësaj, ajo ka strukturën e saj për investime së bashku me instrumentet. Pra, ju do jo gjeni shtojcën MT4 në IQ Option tani.

Uebfaqja zyrtare IQ Option

Që nga viti MetaTrader është një platformë më vete dhe IQ Option është një platformë prezantuese e ndërmjetësit, ato nuk mund të përdoren me njëra-tjetrën. Gama e tyre e tregut është mjaft e ndryshme si dhe mënyra e gjetjes së tregjeve është gjithashtu e ndryshme.

Përveç kësaj, mund të blini një porosi minimale prej $1 me IQ Option, gjë që tregon se mund të tregtoni me një llogari të vogël në platformë. Sidoqoftë, një llogari ekzistuese në IQ Option do të duhet një minimum prej $50 për vendet e ZEE-së dhe $10 për vendet jo-EEA.

MetaTrader njihet gjithashtu se ofron një llogari cent që do të thotë se mund të tregtoni nga një llogari që ka një madhësi të vogël llogarie të mikro-loteve (standarde 0.01). 

➥ Regjistrohu me IQ Option falas tani!

(paralajmërim rreziku: kapitali juaj mund të jetë në rrezik)

IQ Option kundrejt MetaTrader

Nga përvoja jonë, IQ Option ofron funksione të ngjashme drejtpërdrejt me MetaTrader. Në tabelën e mëposhtme, ne krahasuam karakteristikat më të rëndësishme:

IQ OptionMetaTrader
Treguesit:popo
Mjetet e vizatimit:popo
Hartimi i shumëfishtë:popo
Tregtimi me 1 klikim:popo
Tregtimi i automatizuar:Nrpo
Mund të shtoni mjete shtesë:Nrpo
Mbështetje:24/7 në platformëNr
Llojet e grafikëve:Më shumë se 5Më shumë se 3
Tregtia binare:poNr

Çfarë është platforma MetaTrader?

MetaTrader është a platformë tregtare pa kosto me një forum elektrik ose medium. Ai njihet gjerësisht si MT4/MT5, të cilat janë dy versionet e tij të disponueshme, dhe u themelua në vitin 2005. Ajo ka mbledhur një audiencë të madhe që nga publikimi i saj, pasi platforma e shitjes me pakicë në internet e ka përdorur atë. MetaTrader ka softuer ekskluziv që lejon algoritme, fleksibilitet dhe analiza teknike si dhe një bazë për tregtimin online.

iqoption mt5

MT4 është një platformë e njohur tregtare që lejon tregtimin e aseteve përveç monedhave gjithashtu. Ekziston një opsion gjithëpërfshirës në tregje si indekset, mallrat, stoqet dhe kriptomonedhë. Për më tepër, mund të tregtoni edhe opsione binare në MT4.

MT5 është një version më i ri i MetaTrader që erdhi pas MT4 me veçori të reja të përmirësuara. Është një platformë fleksibël pasi tregtarët njerëzorë mund ta përdorin atë për tregti, si dhe robotët e tregtimit, gjithashtu mund të mbështeten nga ky softuer.

Tregtimi i robotëve MT4 dhe MT5 njihen si Këshilltarë Ekspertë pasi ato mund të shkarkohen për të tregtuar dhe zbatuar strategjitë e dhëna nga tregtari dhe gjithashtu mund të kuptojnë sinjalet e treguesve. Tani le të shohim se çfarë është platforma e opsionit IQ dhe nëse MetaTrader mund të funksionojë në forumin tjetër.

➥ Regjistrohu me IQ Option falas tani!

(paralajmërim rreziku: kapitali juaj mund të jetë në rrezik)

Çfarë është IQ Option?

IQ Option nuk është gjë tjetër veçse një platformë ajo platformë ndërmjetësi që mund të përdoret në një aplikacion celular, si dhe në një desktop. Ka një ndërfaqe miqësore për përdoruesit dhe një pamje estetike që është krijuar për tregtarët që e pëlqejnë këtë të kryejnë vetë transaksionet. IQ Option nuk ka veçorinë e tregtimit të automatizuar, dmth., duke përdorur robotë tregtarë. Copy-tregtim ose tregtia sociale gjithashtu nuk lejohet në këtë platformë ndërmjetësi.

Me mbi 100+ opsione në treguesit teknikë, ka mjete që mund të kryejnë mjete të analizës themelore për asetet si p.sh Forex, kriptove, dhe një treg më të gjerë. Të depozitë minimale vlera në IQ Option është $1.

treguesit e opsionit iq

Me IQ Option, ju duhet vetëm të ftoni një grup investitorësh të interesuar për të tregtuar dhe për të fituar ndërsa bashkohen me platformën. Për më tepër, IQ Option lejon menaxhimin e situatave të rrezikshme dhe maksimizon fitimet nga duke praktikuar tregtimin në mënyrë të qëndrueshme.

Për sa kohë që tregtimi vazhdon, çdo investim rrezikohet të humbasë pasi tregu është i çrregullt kur dikush investon sepse ekonomia ndryshon në çdo ngjarje që ndodh rreth tij. Prandaj, fitimi i parave në këtë platformë bëhet i menaxhueshëm pasi e dini rreziqet e mundshme dhe të gatshëm për të shfrytëzuar mundësitë për të fituar para në kohën e duhur. Sigurisht, tregtimi është gjithsesi i rrezikshëm, por kjo platformë është një platformë e besueshme që nuk do të përdorë informacionin tuaj financiar për asnjë aktivitet të paligjshëm.

➥ Regjistrohu me IQ Option falas tani!

(paralajmërim rreziku: kapitali juaj mund të jetë në rrezik)

Karakteristikat e IQ Option

IQ Option është një platformë e drejtpërdrejtë për ata që janë të rinj në botën e tregtimit, pasi është e qartë se funksionon. Ai ofron shumë karakteristika interesante:

  • IQ Option paraqet platforma të veçanta investimi me një strukturë të efektshme që lejon përpunimin e të dhënave në një mënyrë të shpejtë.
  • Kjo platformë ndihmon në realizimin e opsioneve të investimit në rrjetin e tregtimit.
  • Tipari më i favorshëm i IQ Option është struktura e të ardhurave dhe pagesave/ mund t'i aplikoni lehtësisht dhe tërheqë ose depozitim mjaft shpejt.
  • Mund ta ndryshoni intervalin kohor duke përdorur një qiri të vetëm përpara se të fillojë një seancë tjetër.
  • Ju mund të përdorni një shumëllojshmëri të mjete grafike në IQ Option, të tilla si linjat e trendit, linjat Fibonacci si dhe vijat horizontale për kryerjen e analizave teknike.
  • IQ Option ofron kaq shumë treguesit, si mesataret lëvizëse, oshilatorët, etj.
  • Ju mund të ndryshoni llojin e grafikut gjatë një tregtie, të tilla si një shirit, një vijë, qiri japonez si dhe grafiku Heikin-Ashi.
  • Ju mund të zgjidhni nga një grup prej instrumentet përpara se të tregtoni nga lista e mjeteve që përfshijnë aktive si Forex, opsionet binare, kriptovalutat, aksionet si dhe CFD.

Përfundim: MetaTrader për IQ Option mund të përdoret vetëm për analiza të mëtejshme

Përdoret MetaTrader globalisht si platforma më e mirë tregtare, e cila u lejon ndërmjetësve të prezantojnë klientët e tyre me një platformë ku ata mund të tregtojnë me lehtësi dhe rehati. MT4/MT5 u bë aq i famshëm sa motivoi platformat e tjera tregtare të ngriheshin gjithashtu. Sidoqoftë, IQ Option është mjaft të ndryshme nga të gjitha këto platforma.

iqoption mt4

IQ Option doli me platformën e vet për tregtimin me disa veçori dhe instrumente fantastike që klientët mund t'i përdorin. Prandaj, ju nuk mund të përdorë MT4 ose MT5 në IQ Option pasi ato janë dy platforma të ndryshme ndërmjetësi. Njohja e këtij ndryshimi do t'ju ndihmojë shumë ndërsa kuptoni se si të tregtoni veçmas nga këto platforma.

Këshilla jonë është të përdorni MetaTrader veçmas për analiza me MT4/Treguesit MT5 ose strategji dhe ekzekutoni tregtinë në platformën IQ Option

➥ Regjistrohu me IQ Option falas tani!

(paralajmërim rreziku: kapitali juaj mund të jetë në rrezik)

Rreth Autorit

Percival Knight
Unë kam qenë një tregtar me përvojë i opsioneve binare për më shumë se dhjetë vjet. Kryesisht, unë tregtoj tregti 60 sekondash me një normë shumë të lartë goditjeje. Strategjitë e mia të preferuara janë përdorimi i shandanëve dhe fake-breakouts

Shkruaj një koment