6 strategjitë më të mira të tregtimit Quotex për fillestarët

Opsionet Binare ose tregtimi në Forex është bërë një lloj tregtimi popullor midis investitorëve. Ky është procesi i blerjes dhe shitjes së instrumenteve të ndryshme financiare. Sidoqoftë, do t'ju duhet një strategji e duhur për të arritur sukses afatgjatë!

Një formë e tillë tregtimi kërkon shumë praktikë dhe ka shumë faktorë që mund ta bëjnë këtë tregti shumë sfiduese. Quotex është një nga ndërmjetësit më të famshëm, ku shumë tregtarë duan të fitojnë para. Por nga përvoja jonë, mund të themi se duhet të përdorni një strategji fitimprurëse; përndryshe, do të falimentoni shpejt.

Në këtë artikull, ne do të mbulojmë strategjitë më të mira për Quotex që në fakt funksionojnë!

Shihni udhëzuesin e plotë të videos këtu:

YouTube

Duke ngarkuar videon, ju pranoni politikën e privatësisë së YouTube.
Mëso më shumë

Ngarko videon

PGlmcmFtZSB0aXRsZT0iTXkgYmVzdCBRdW90ZXggVHJhZGluZyBTdHJhdGVneSBmb3IgNjAgc2Vjb25kIEJpbmFyeSBPcHRpb25zICZZSBQBpXV3 BsZSBFeHBsYWluZWQpIiB3aWR0aD0iNjQwIiBoZWlnaHQ9IjM2MCIgc3JjPSJodHRwczovL3d3dy55b3V0dWJlLW5vY29va2llLmNvBZCOD8F0LMNvZCODGDF0LMNvZC8FGdJS lPW9lbWJlZCIgZnJhbWVib3JkZXI9IjAiIGFsbG93PSJhY2NlbGVyb21ldGVyOyBhdXRvcGxheTsgY2xpcGJvYXJkLXdyaXRlOXTFsbG93PSJhY2NlbGVyb21ldGVyOyBhdXRvcGxheTsgY2xpcGJvYXJkLXdyaXRlOXTF5WBV00 29wZTsgcGljdHVyZS1pbi1waWN0dXJlOyB3ZWItc2hhcmUiIGFsbG93ZnVsbHNjcmVlbj48L2lmcmFtZT4=
➨ Regjistrohu me Quotex falas

(paralajmërim për rrezikun: Tregtimi përfshin rreziqe)

Si të përdorni strategjitë e tregtimit:

Këtu çmimi lëviz mjaft shpesh dhe kjo është diçka që e bën këtë treg fitimprurës. Një tregti e tillë mund të jetë e rrezikshme për fillestarët pasi ata nuk dinë shumë për tregun. Por mos mendoni se ky nuk është tregu i duhur financiar për fillestarët. Kur të kesh të drejtë strategji tregtare, ju mund të tregtoni me besim.

Por duhet të keni parasysh se asnjë strategji tregtare nuk do të funksionojë gjatë gjithë kohës.

tregtimi kuotash

Përveç kësaj, do të ndryshojë gjithashtu nga një platformë në tjetrën. Për shembull, nëse planifikoni të përdorni Quotex për tregtim, mund të përdorni vetëm strategjitë e tregtimit Quotex për të shijuar rezultatet më të mira, sepse ofron një produkt financiar të kufizuar që nuk mund të gjendet në platforma të tjera. 

Pra, këtu do të njiheni me disa nga strategjitë më të mira dhe të provuara Quotex që mund të vendosni për të rritur shanset tuaja për të fituar. Le të shqyrtojmë ato strategji.

➨ Regjistrohu me Quotex falas

(paralajmërim për rrezikun: Tregtimi përfshin rreziqe)

6 strategjitë më të mira tregtare që mund të përdorin tregtarët Quotex

Si një platformë tregtare me reputacion, Quotex ofron mjete dhe strategji të ndryshme tregtare për tregtarët për të fituar më shumë fitime. Epo, këto strategji mund të variojnë nga shumë komplekse në të thjeshta, me përfitime të ndryshme dhe emra të çuditshëm.

Quotex është një platformë tregtare që është e disponueshme në të gjithë botën nga India në SHBA. Ajo ofron gjithashtu një aplikacion celular. Pika të tilla si tarifat e ulëta dhe bonuset tërheqëse tërheqin tregtarët të përdorin Quotex.

Merrni një bonus depozite falas prej 50% në Quotex me kodin tonë të promovimit "bobroker50"

Shumica e Strategjitë Quotex bazohen në dy opsione kryesore, Put ose Call. Kaloni me kujdes strategjitë në mënyrë që të vendosni se cila mund të funksionojë për stilin tuaj të tregtimit.

1. Strategjia e tregtimit të linjës së rikuperimit

Me fjalë të thjeshta, rikthimi i linjës është i detajuar dhe i lehtë për t'u ndjekur model grafik që mund të kapin momentet kur çmimi i mjeteve financiare nuk i reziston dot nivelit të thyerjes së mbështetjes. Sipas ekspertëve, gjatë tregtimit, çmimi i aksioneve mund të arrijë një nivel rezistence.

Nga ana tjetër, shandani mund të mbyllet nën vijën. Disa tregtarë mendojnë se trendi rritës i çmimit nuk do të ndodhë më për atë ditë. Si rezultat, ata të gjithë bëjnë thirrje për një rënie.

Kur niveli i çmimit të tij arrin vijën mbështetëse dhe shandani mbyll atë linjë, tregtarët supozojnë se çmimi nuk do të bjerë përsëri. Dhe kjo është koha kur ata mund të tregtojnë për një rritje. Pra, për këtë strategji, duhet të studioni me kujdes trendin e çmimeve dhe pozicionin e shandanit. 

2. Strategjia e tregtimit të modelit Hikkake

Kuptimi i kësaj fjale japoneze është "Cap, Hook and Ensnare". Modeli u zhvillua nga Daniel L. Për të përdorur këtë strategji, ju duhet të kuptoni lëvizjet e qirinjve në këtë model. Dy qirinjtë e parë në këtë model quhen modeli Harami. Ose mund ta quani këtë Dita e Brendshme.

Kur trendi është lart, ju mund të shihni një model Hikkake bearish. Këtu mund të shihni katër qirinj të përgjithshëm të këtij modeli. Duke analizuar shandanin e fundit, mund të dini lëvizjen e çmimit. Nëse lëviz poshtë, atëherë mund të hapni a pozicioni i shitjes dhe hapeni për momentin e duhur për të mbyllur tregtinë. 

Tregtarët mund të hyjnë në tregti kur zbulojnë një rritje Model Hikkake. Nëse shikoni katër qirinjtë e parë, mund të shihni një rënie të shkurtër të çmimeve të tregtisë. Megjithatë, do të ketë një shpërthim. Pas kësaj, modeli do të jetë i plotë. Shandani i fundit i modelit do të tregojë se çmimi do të rritet. Kjo është koha për të shkuar për një tregti blerjeje. 

➨ Regjistrohu me Quotex falas

(paralajmërim për rrezikun: Tregtimi përfshin rreziqe)

3. Strategjia anti-margjinale Quotex

Ky është një nga Strategjitë më të njohura Quotex të përdorura nga shumë përdorues të Quotex. Tregtarët mund të shkojnë për tregti me kohë të caktuar në këtë platformë duke përdorur këtë strategji tregtare. Megjithatë, për të rritur shanset për të fituar një fitim, duhet të ndiqni disa rregulla. 

Së pari, duhet të kuptoni se cila duhet të jetë shuma e investimit tuaj. Epo, nëse po e provoni këtë për herë të parë, atëherë filloni me 10 USD. 

Pas kësaj, kryeni një analiza e gjerë e tregut dhe parashikimi i lëvizjes së çmimeve. Ju duhet të hyni në tregti duke marrë parasysh drejtimin e parashikuar. Tani, mund të jeni duke menduar se çfarë do të bëni nëse përballeni me humbjen? Mos u shqetësoni fare dhe përdorni 5 USD për transaksionin tuaj të ardhshëm tregtar. 

Vazhdoni të vëzhgoni tregun dhe më pas hapni një tregti bazuar në tuajin analiza e tregut. Kur skadon koha e tregtimit, do të shihni se e keni zotëruar tregtinë. Pra, nëse dëshironi, tani mund të dyfishoni shumën e tregtimit. Tani për tani, le të lëvizim me 10 USD. 

Nëse përballeni me humbjen e tretë, mund të preferoni ta ulni shumën në 5 USD. Pas kryerjes së një analize tregu, mund të hapni një tregti në përputhje me rrethanat dhe kur të skadojë, do të zbuloni se keni bërë një fitim. 

Merrni një bonus depozite falas prej 50% në Quotex me kodin tonë të promovimit "bobroker50"

Supozoni se keni investuar 10 USD në tuaj transaksioni i pestë tregtar. Nëse fitoni, mund të mendoni për dyfishimin e kryeqytetit. Nëse humbisni, mund ta zvogëloni shumën me 50 për qind dhe të vendosni 10 USD në tregtinë tjetër. 

Vazhdoni ta bëni këtë, dhe në fund, mund të shihni një fitim total prej 96 USD. Nëse zbatohet siç duhet, kjo strategji mund t'ju ndihmojë të fitoni një fitim i madh. Kjo është arsyeja pse tregtimi anti-marxhinal konsiderohet si një nga strategjitë më fitimprurëse Quotex për t'u provuar. 

➨ Regjistrohu me Quotex falas

(paralajmërim për rrezikun: Tregtimi përfshin rreziqe)

4. Strategjia e tregtimit të kthimit

Kjo strategji thotë se tregtarët duhet të blejnë aksione në drejtimin ku çmimi po lëviz aktualisht. Epo, kjo është një strategji e mirë tregtare për tregtarët e opsioneve binare pasi këtu transaksionet mund të kryhen më shpejt.

bandat e kuotave bollinger

Duke folur më shumë për këtë, ai është krijuar duke marrë parasysh tre tregues të ndryshëm të fuqishëm. Këto janë Bandat SMA, MACD dhe Bollinger. 

Si të konfiguroni treguesit dhe grafikët? 

Për të aplikuar strategjinë e tregtimit të kthimit, tregtarët duhet të aktivizojnë tabelë shandani. Ata gjithashtu mund të tregtojnë disa asete shumë të paqëndrueshme, për shembull, kriptomonedha dhe USD. Për treguesit, aplikoni cilësimet e mëposhtme: 

 • Vendosni parametrat e paracaktuar për MACD. 
 • Përdorni 10-periudha për SMA
 • Përdorni 22-periudha dhe 2- devijime për brezat Bollinger.

Sipas ekspertëve, për ta bërë këtë strategji efektive, duhet të keni parasysh një afat kohor prej 15 minutash. Megjithatë, ju jeni të lirë të ndryshoni afatin më vonë.

Si të përdorni këtë strategji tregtare

Së pari, analizojnë tregu dhe prisni për një lëvizje të madhe çmimesh. Ju mund t'i shihni shandanët në të njëjtën ngjyrë. Prisni derisa katër deri në gjashtë qirinj të kenë të njëjtën ngjyrë.

Megjithatë, mos e merrni vendimin tuaj menjëherë pasi tendenca mund të ndryshojë në çdo kohë.

Në këtë tregti, sinjalet e rreme mund të jenë realitet. Bazuar në veprimin e çmimit, prirja e kundërt mund të ndodhë. Pra, merrni parasysh një Afati kohor nga 5 minuta deri në 15 minuta. Tani, bëni thirrjen kur shihni se shandanët e vendosur mbi brezat Bollinger kanë një prirje rritëse. Në këtë rast, chard MACD do të jetë mbi zero. 

Megjithatë, nëse shandanët po lëvizin poshtë dhe poshtë brezave Bollinger, atëherë shkoni për një Put. Çmimi do ta bëjë MA-në të lëvizë në një drejtim në rënie, dhe linja e MACD do të zbresë gjithashtu.

➨ Regjistrohu me Quotex falas

(paralajmërim për rrezikun: Tregtimi përfshin rreziqe)

5. Strategjia e bezdisshme tregtare

Ndër të gjitha Quotex strategjia, disa tregtarë mund ta shohin këtë pak të ndërlikuar për t'u përdorur, por mund të rrisë shanset për të bërë më shumë fitim. Kjo strategji tregtare është zhvilluar për tregtimin në një afat kohor më të ulët.

Për këtë strategji, këshillohet të shkoni për kohën e shkurtër të skadimit të tregtisë. Kjo do të thotë që ju mund të merrni parasysh kohën e formimit të të paktën tre shandanëve.

quotex rsi

Kur të gjitha linjat tregojnë një lëvizje lart, tregtarët mund të ekzekutojnë thirrjen. Megjithatë, për të verifikuar trendin, sigurohuni që RSI – Indeksi i Forcës Relative është pozicionuar mbi 50. Nga ana tjetër, kur linjat Alligator janë duke u ulur, ju mund të ekzekutoni një kontratë Put. 

6. Strategjia e tregtimit Turbo

Kjo strategji popullore përdor dy tregues kryesorë teknikë që çdo tregtar mund të gjejë gjatë përdorimit të platformës Quotex. Këto janë Mesatarja lëvizëse dhe oshilatori i mrekullueshëm.

Mesatarja lëvizëse tregon drejtimin e lëvizjes së çmimit. Nga ana tjetër, oscilatori i mrekullueshëm demonstron forcën e ndryshimit të çmimit. Këtu, tregtarët në përgjithësi preferojnë të fillojnë një tregti në ndryshimin e trendit. 

Për të blerë tregti, duhet të siguroheni që WMA të kalojë linjat EMA. Për shembull, nëse arrin EMA 30, por nuk arrin EMA 20, atëherë mos hyni në një tregti. Shkojne per Thirrni kur histogrami bëhet pozitiv. 

Merrni një bonus depozite falas prej 50% në Quotex me kodin tonë të promovimit "bobroker50"

Ju duhet të shkoni për Vendos kur Oscilatori Awesome hyn në zonën e poshtme. Sipas ekspertëve, ky lloj tregtimi duhet të kryhet në të paktën një afat kohor prej 30 sekondash. Nga ana tjetër, periudha e skadimit duhet të jetë më pak se një minutë. 

Tabela 5-minutëshe e shandanit

Ndërsa kjo strategji tregtare ndihmon për të fituar një pagesa e madhe shpejt, ajo gjithashtu përfshin rrezik të lartë. Kjo sepse në një kohëzgjatje kaq të shkurtër, parashikimi i lëvizjes së çmimit të një aktivi bëhet i vështirë. 

Strategjia e tregtimit 5-minutëshe ofron një shkallë më të mirë suksesi ndaj aksioneve me volum të lartë. Si fillestar, ju mund ta përdorni këtë strategji për të kuptuar se si analiza teknike të tregut është bërë. Për të mos përmendur, strategjia e tregtimit 5-minutësh ju ofron mundësinë për të tregtuar shumë herë një tregti.

Si të tregtoni opsione binare 5 minutëshe? 

Një strategji tregtare 5-minutëshe mund të duket e ndërlikuar për disa, por nuk është. Me përkushtim dhe durim të plotë, dikush mund ta zotërojë atë. Për të tregtuar duke përdorur opsione binare 5-minutëshe, ju duhet të regjistroheni në një ndërmjetës të besueshëm.

regjistrimin e kuotave

Pas regjistrimit, zgjidhni një aktiv ju dëshironi të tregtoni nga opsionet e disponueshme. Sugjerohet të zgjidhni një aktiv me të cilin jeni më të njohur - kjo mënyrë do të zvogëlojë shanset tuaja për të humbur tregtinë. 

Spekuloni lëvizja e çmimeve dhe "shes" ose "blej" në varësi të parashikimit. Ju do të fitoni një pagesë të madhe nëse tregu lëviz në drejtimin tuaj të parashikuar. Përndryshe, ju do të humbni të gjithë shumën e tregtuar. 

Strategjia e kuotave 5 minuta

Një mënyrë për të rritur shanset për të fituar një tregti 5-minutëshe është duke përdorur strategjitë e duhura të tregtimit 5-minutësh. Ju gjithashtu mund të studioni tërësisht tregun për të dalluar tendencat më të mira të tregut. 

Strategjitë më të mira për skadimin e opsionit pesë-minutësh 

Mund të tregtohen pesë minuta skadimi i opsioneve binare mënyra të shumta. Shumë tregtarë pëlqejnë të tregtojnë në këtë kornizë kohore sepse është i paqëndrueshëm dhe gjithashtu mund të mbajë një prirje të gjatë për të qenë e dobishme. 

Në varësi të interesit tuaj, ju mund të përdorni Skadimi i opsionit 5-minutësh për të parë lëkundjet në vrull. Mund ta shikoni edhe pamjen më të madhe me qirinj 5-minutësh.

kuota strategji 5 minutëshe

Asnjë aktiv fiks nuk është vërtetuar se funksionon më mirë në a Korniza kohore 5 minuta. So, you can choose either indices, forex, or commodities. As these assets are traded globally, they have better action. Compared to less liquid assets, these will move within their near-term ranges. 

Ju mund të vendosni grafikët në 1, 2 ose 5 minuta gjatë grafikëve 5-minutësh të skadimit. Below are some popular five-minute trading strategies that you can choose.

Strategjitë e veprimit të çmimeve 

Është një strategji e lehtë dhe e thjeshtë tregtare ku tregtarët shikojnë minute-to-minute changes in the veprim çmimi of an asset. They also analyze how the price action is behaving. Earlier, price action was analyzed using ticker tape. But now, traders use MT4 and a similar charting package. 

kuota mt4

MT4 funksionon në mënyrë perfekte me grafikët e çmimeve prej 1, 2 ose 5 minutash. Vazhdimi ose kthimi në treg tregohet përmes modeleve si pendët, diamantet, trekëndëshat, kokën dhe shpatullat, dhe më shumë. 

Strategjitë e skalpingut 

The short form of price action strategy for Binary Options is scalping strategies. A trade that you make after analyzing how the market will behave in the periudha e ardhshme quhet skalping

Ndryshe nga strategjitë e tjera tregtare, kjo nuk kujdeset për trendin. Strategjia e skalping kujdeset vetëm për drejtimin në të cilin do të lëvizë tregu.

Përveç kësaj, strategjia varet edhe nga fakti nëse tregu do të lëvizë vazhdimisht në të njëjtin drejtim apo jo për një kohë të gjatë për të zgjedhur një tregti. Strategjitë e skalpingut duket se funksionon mirë për grafikët e vendosur në 5 minuta.  

Strategjia e shandanit

Strategjia e shandanit përdoret për të kuptuar gjendjen shpirtërore të tregut. Kur e dini gjendjen e tregut, ju e dini se si do të veprojë tregu dhe drejtimin në të cilin do të lëvizë çmimi.

Binary-Opsionet-shandani-grafikë

Kjo strategji tregtare është e dobishme gjatë tregtimit në a mjedis me ritme të shpejta. Kjo për shkak se, në strategjinë Candlestick, sinjalet në grafikët për orë janë më të dobëta se sinjalet në grafikët ditore. Por sinjalet në grafikët për orë janë më të forta sesa në grafikët me korniza kohore të kufizuara. 

Një tjetër gjë interesante në lidhje me Strategjia e shandanit është se ofron një mundësi për të rritur kornizën kohore të grafikut. Ju mund ta bëni këtë duke identifikuar mbështetjen dhe rezistencën në tabelë.

➨ Regjistrohu me Quotex falas tani!

(paralajmërim për rrezikun: Tregtimi përfshin rreziqe)

Strategjia e lëkundjes së momentit 

Momenti në tregun e opsioneve binare përkufizohet si një forcë e nevojshme për të lëvizur çmimin e një malli në treg. Në rast se momenti i një aktivi lëviz shumë larg në një drejtim të caktuar, atëherë tregu krijon a luhatja e çmimeve në drejtim të kundërt për vendosjen e një ekuilibri.

quotex macd

An important part of technical analysis and price action is the momentum/swing strategy. You can use indicators like stochastic or MACD indicators (see screenshot above) to trade with momentum. If you want to trade when the momentum moves too far, consider using 1 or 2-minute charts. 

Strategjitë e mëposhtme të trendit 

A trend vendoset kur ka vrull të mjaftueshëm. Është një situatë ku paratë e reja hyjnë në treg. Tendencat mund të maten dhe të parashikohen si çdo aspekt tjetër i analizës teknike. 

Pikat e rrotullimit 

Nëse doni të dini për pikën e kthesës së veprimit të çmimit, duhet të përdorni pikat e rrotullimit. Kjo strategji tregtare 5-minutëshe është bërë e njohur në mesin e tregtarëve. 

Kur aktivi është rreth një pike rrotullimi, kjo tregon se tendenca e çmimit do të forcohet ose do të kthehet. Në mënyrë ideale, pikat e rrotullimit llogariten duke analizuar seancat e mëparshme tregtare. 

Fjalët e fundit: Strategjitë e tregtimit Quotex

Edhe pse tregtimi i opsioneve shoqërohet me një nivel më të lartë rreziku, ju mund t'i përdorni strategji të ndryshme Quotex që mund të kufizojë rrezikun. Këto strategji testohen nga ekspertë për efektivitetin e tyre dhe mund t'ju ndihmojnë të rrisni fitimet tuaja të përgjithshme.

Të gjitha strategjitë e sipërpërmendura tregtare janë mjaft i drejtpërdrejtë, por nuk duhet t'i konsideroni ato pa rrezik. Pra, mos harroni të studioni trendet e tregut dhe çmimeve përpara se të bëni një tregti. Përveç kësaj, ju përdorni Llogari demo Quotex dhe mjete për të krijuar dhe provuar strategji të tjera tregtare.

Pasi të jeni gati, mund të filloni tregtimin real dhe të përdorni shumëllojshmërinë e tyre depozitim dhe metodat e tërheqjes Quotex ofron.

➨ Regjistrohu me Quotex falas

(paralajmërim për rrezikun: Tregtimi përfshin rreziqe)

Rreth Autorit

Percival Knight
Unë kam qenë një tregtar me përvojë i opsioneve binare për më shumë se dhjetë vjet. Kryesisht, unë tregtoj tregti 60 sekondash me një normë shumë të lartë goditjeje. Strategjitë e mia të preferuara janë përdorimi i shandanëve dhe fake-breakouts

Shkruaj një koment

 • Manuel

  thotë:

  përshëndetje, a mund të më mësoni për opsionin binar

 • basit shah

  thotë:

  pershendetje zoteri si jeni. zotëri kam bërë tregti shumë kohë, por vërtet nuk gjeta strategji perfekte në fund humba të gjithë kapitalin tim me emocion. a mund të më mësoni se si të bëj, ju lutem do t'ju jem shumë mirënjohës.