Strategjia e tregtimit të opsioneve binare EUR/USD

Zgjedhja e aktivit të duhur për të tregtuar me opsione binare nuk është e lehtë. Procesi i përzgjedhjes bëhet edhe më i vështirë për tregtarët e rinj pasi ata nuk kanë përvojë në asnjë aset. 

Nga mallrat, forex, indekset dhe stoqet, është forex që ka rrezik minimal. Pra, pavarësisht nëse jeni një tregtar me përvojë apo i ri, kjo Tregtimi i çifteve të monedhës duhet të jetë zgjedhja juaj për të bërë një tregti të sigurt. 

Për më tepër, tregu Forex nuk është aq i paqëndrueshëm sepse kolaterali është i ulët. Gjithashtu, tregtimi në Forex është më fitimprurës pasi ofron kthime të larta. 

Shikoni gjithashtu videon time të plotë të strategjisë:

YouTube

Duke ngarkuar videon, ju pranoni politikën e privatësisë së YouTube.
Mëso më shumë

Ngarko videon

PGlmcmFtZSB0aXRsZT0iTXkgYmVzdCBFVVIvVVNEIHN0cmF0ZWd5IGZvciBCaW5hcnkgT3B0aW9ucyAoeWV0IHVua25vd24pIiB3aWR0aD0iNjQwIiBoZWlnaHQ9IjM2MCIgc3JjPSJodHRwczovL3d3dy55b3V0dWJlLW5vY29va2llLmNvbS9lbWJlZC8xVXVVNXlOaGhJND9mZWF0dXJlPW9lbWJlZCIgZnJhbWVib3JkZXI9IjAiIGFsbG93PSJhY2NlbGVyb21ldGVyOyBhdXRvcGxheTsgY2xpcGJvYXJkLXdyaXRlOyBlbmNyeXB0ZWQtbWVkaWE7IGd5cm9zY29wZTsgcGljdHVyZS1pbi1waWN0dXJlIiBhbGxvd2Z1bGxzY3JlZW4+PC9pZnJhbWU+

Ekzistojnë 11 çifte Forex ose më shumë nga të cilat mund të zgjidhni për të tregtuar Forex me opsione binare. Ato janë GBP/USD, EUR/USD, AUR/USD, USD/JPY, USD/CHF, EUR/GBP, USD/CAD, AUD/JPY, GBP/JPY, EUR/JPY dhe USD/MNX. 

Një nga çiftet e monedhës më të fortë midis opsioneve të disponueshme është EUR/USD. Ju mund ta shkëmbeni këtë palë për të fituar më shumë. 

Por sa është koha e tregtimit për EUR/USD? Ose çfarë strategjie mund të përdorni për të tregtuar këtë palë monedhe? Përgjigjet për këto pyetje janë në këtë udhëzues. 

Si funksionon tregtimi Forex?

Ekzistojnë disa aspekte të rëndësishme të tregtimit në Forex që duhet t'i dini përpara se të filloni tregtinë tuaj. 

 • Në çiftin e monedhës, monedha e parë quhet monedha bazë dhe e dyta quhet monedha kuotuese. Për shembull, në EUR/USD, EUR është monedha bazë dhe USD është monedha kuotuese. 
 • Grafiku i tregtimit për çiftet e monedhës tregon lëvizjen e monedhës bazë në lidhje me monedhën e kuotës. 
 • Në çiftet e monedhës, monedha e parë ka një vlerë prej një. Për shembull, nëse vlera e EUR/USD është 1.11, mund të konkludoni se ka 1.11 dollarë amerikanë në një euro. 

Ndryshe nga asetet e tjera, ju mundeni tregtoni çifte valutore 24 orë sepse një rrjet global bankash e operon atë. Gjithashtu, tregtimi Forex ka tre lloje të ndryshme tregjesh, dmth., tregu i monedhës vendase, tregu i të ardhmes së Forex dhe tregu i Forex Forex. 

Për më tepër, lëvizja e çmimeve të çifteve të monedhës llogaritet në pipa. Këtu, një pip përfaqëson përqindje në pikë. 

Pse duhet të tregtoni EUR/USD me opsionet binare?

EUR/USD është çifti i monedhës më të tregtuar dhe përfshihet gjithashtu në grupin "The Major" që ka të gjitha çiftet e monedhave të njohura nga e gjithë bota. 

Korniza e ndryshme kohore e tregtimit të Sistemi EUR/USD e bën atë një opsion i besueshëm. Meqenëse ky çift monedhe është i disponueshëm për t'u tregtuar gjatë gjithë ditës, ai ka likuiditet të mirë. Dhe likuiditeti më i mirë rezulton në çmime të mira. 

Për të tregtuar me sukses çiftin EUR/USD, mund të përdorni opsionet binare të Lartë/Low ose Touch/Pa Touch. Gjithashtu, mund të regjistroheni me IQ Option, RaceOption ose Quotex për të marrë kthime më të larta duke tregtuar këtë palë monedhe. 

Ndërmjetësi më i mirë binar:
(paralajmërim rreziku: Tregtimi është i rrezikshëm)

Quotex - Tregtoni me fitime të larta

123455.0/5

Quotex - Tregtoni me fitime të larta

 • Pranon klientë ndërkombëtarë
 • Min. depozitë $10
 • $10,000 demonstrim
 • Platformë profesionale
 • Fitim i lartë deri në 95% (në rast të një parashikimi të saktë)
 • Tërheqje të shpejta
(paralajmërim rreziku: Tregtimi është i rrezikshëm)

Pse nuk duhet të tregtoni EUR/USD?

Ashtu si aktivet e tjera, kjo palë tregtare gjithashtu ka kufizime të caktuara. Këtu janë disa prej tyre. 

 • EUR/USD është një çift monedhe shumë i paqëndrueshëm sepse tregtohet më së shumti. Niveli i lartë i paqëndrueshmërisë mund të shndërrojë një tregti fituese në një tregti me humbje. Edhe nëse keni një kuptim të mirë të tregut të Forex, është e vështirë të parashikoni shpejtësinë me të cilën luhatet çmimi i EUR/USD. 
 • Nëse ju pëlqen të tregtoni me marzhe për të fituar më shumë fitime, duhet të jeni gjithashtu gati të përballeni me humbje.
 • EUR/USD nuk ndjek tërësisht trendin. 

Koha e tregtimit për EUR/USD

Është thelbësore të tregtoni çiftin e monedhës më të fortë në kohën e duhur për të fituar më shumë fitime. 

Sesioni Evropian Forex (07.00-16.30 UTC)

Para orës 10:00 UTC, lëvizja e tregtimit të çiftit të monedhës varet nga tregtarët aziatikë pasi ata rregullojnë fitimin dhe humbjen në fund të tregtisë së tyre. Gjithashtu, para se të hapet tregu në Amerikë, çmimi bie pak. 

Sesioni i Evropës Amerikane (13.30-16.30 UTC)

Gjatë kësaj kohe, në SHBA dalin lajme të rëndësishme në lidhje me çiftet e monedhave. Kjo gjë ose mund të rrëzojë tregun ose mund ta forcojë atë. Për më tepër, tregtarët amerikanë bëjnë rreth 60%-70% të tregtisë totale. 

Amerikë (13.30-20.00 UTC)

Gjatë kësaj periudhe, dollari forcohet për shkak se monedha lëviz nga euro në dollar.  

Azi (20.00-07.00 UTC)

Qarkullimi në euro bie gjatë kësaj periudhe. Kështu, tregtarët mbeten jashtë tregut dhe presin që tregu të rihapet në Evropë për t'u ngritur sërish. 

Strategjia e tregtimit për EUR/USD 

EURUSD-trading-chart-on-Quotex
Grafiku EUR/USD në Quotex

Këtu janë disa strategji që tregtarët mund të ndjekin për të fituar fitime të mëdha duke tregtuar çifte EUR/USD. 

➨ Regjistrohu me ndërmjetësin më të mirë binar Quotex falas tani!

(paralajmërim rreziku: Kapitali juaj mund të jetë në rrezik)

Koha 

Pasi të dini se si funksionon çifti EUR/USD, mund të zgjidhni kohën e duhur për tregtimin e tij. Ju ose mund të zgjidhni tregtimin 5-minutësh, tregtimin 30-minutësh, tregtimin javor ose gjithë-ditor. 

Edhe pse mund të bëni tregti me forex gjatë gjithë ditës, nuk duhet ta bëni sepse mund të rezultojë në humbje. Pra, duhet të prisni që çifti EUR/USD të aktivizohet dhe më pas të bëni një tregti. 

Nëse zgjidhni kohën e gabuar, edhe tregtia juaj fituese mund të shndërrohet në një tregti humbëse. Koha ideale për të tregtuar EUR/USD është nga ora 13:00 deri në 16:00 GMT. Gjatë kësaj kohe, tregu i Londrës dhe Nju Jorkut janë të hapur. 

Gama të ngushta të patentave

Ju mund të hyni në treg gjatë gamës së ngushtë të modeleve për të shmangur humbjen. Një gamë e ngushtë çmimi krijohet kur çifti i monedhës bie ose rritet dhe më pas bie në gjendje të fjetur. Gjatë një diapazoni të ngushtë çmimesh, paqëndrueshmëria është më e vogël. 

Ndiqni trendin e lajmeve të tregut evropian dhe amerikan 

Ju mund të ndiqni tendencat e lajmeve për të kuptuar se çfarë po ndodh në tregun EUR/USD. Kur jeni të përditësuar me lajmet financiare, merrni një njohuri më të mirë nëse duhet të tregtoni apo jo çiftin e monedhës. 

Ndjekja e tendencave të lajmeve do t'ju ndihmojë gjithashtu të dini se si po performon çifti i monedhës. Gjithashtu, mund të dini kur çifti është i paqëndrueshëm.  

konkluzioni 

Ndërsa çifti i monedhës EUR/USD është një nga çiftet më të forta, ka disa gjëra që duhet të keni parasysh. Kjo për shkak se EUR/USD gjithashtu ka kufizime të caktuara dhe mund të rezultojë në humbje të mëdha. 

Ju duhet të mbani një sy në lajmet financiare, të zgjidhni një kohë të përshtatshme dhe të zhvilloni një strategji e shkëlqyer për të bërë një tregti fituese. 

Edhe nëse jeni i ri në botën e tregtimit, mund të rrisni përfitimin tuaj duke kuptuar çiftin e monedhës EUR/USD dhe duke përdorur një ndërmjetës të besuar. 

Për më tepër, shih strategjitë e mia të tjera.

➨ Regjistrohu me ndërmjetësin më të mirë binar Quotex falas tani!

(paralajmërim rreziku: Kapitali juaj mund të jetë në rrezik)

Rreth Autorit

Percival Knight
Unë kam qenë një tregtar me përvojë i opsioneve binare për më shumë se dhjetë vjet. Kryesisht, unë tregtoj tregti 60 sekondash me një normë shumë të lartë goditjeje. Strategjitë e mia të preferuara janë përdorimi i shandanëve dhe fake-breakouts

Write a comment