Çfarë është tregtimi HFX: Udhëzues për fillestarët

Tregtimi në tregu Forex për fillestarët mund të jetë mjaft e ndërlikuar. Kjo për faktin se fillestarët në treg në përgjithësi kanë pritshmëri të mëdha. Sidoqoftë, kur bëhet fjalë për tregtimin, shumë nga parimet bazë janë të njëjta pavarësisht nëse po flasim forex tregtimi ose tregtimi i aksioneve për fillestarët.

Kur filloni si një Tregtar HFX ose një tregtar Forex në përgjithësi, është e rëndësishme të hulumtoni siç duhet përpara se të hulumtoni. Njohja e mirë e avantazheve dhe disavantazheve të tregtimit HFX do t'ju mundësojë të zgjidhni strategjitë e duhura dhe të tregtoni më mirë. 

Në këtë artikull, ne do të fokusohemi të eksplorojmë gjithçka që ju duhet të dini për tregtimin HFX si fillestar. Nga njohuritë bazë tek metodat më të mira për të kryer një tregti si një tregtar HFX.

➥ Filloni tregtimin HFX sot: Regjistrohuni me Quotex falas

(paralajmërim rreziku: kapitali juaj mund të jetë në rrezik)

Çfarë është tregtimi HFX?

Tregtimi HFX (Tregtimi në Forex) është një term i përdorur nga individë (Forex Trader) që marrin pjesë në këmbimin aktiv të valutave të huaja, shpesh me qëllim përfitimi ose përfitimi monetar. 

Tregtarët që përpiqen të blejnë ose shesin një monedhë me synimin për të përfituar nga lëvizja e çmimit të monedhës, ose mbrojtësit që kërkojnë të mbrojnë llogaritë në rastin e një lëvizjeje negative ndaj pozicioneve të tyre valutore, janë shembuj të kësaj.

çfarë është tregtimi hfx

Një tregtar individual duke përdorur një platformë me pakicë, një tregtar bankar duke përdorur një platformë institucionale, ose mbrojtësit që ose menaxhojnë rrezikun e tyre ose ia japin atë rol një banke ose menaxheri të parave për të menaxhuar rrezikun për ta, janë të gjithë shembuj të tregtarëve Forex.

Shikoni udhëzuesin tim të plotë të videos:

YouTube

Duke ngarkuar videon, ju pranoni politikën e privatësisë së YouTube.
Mëso më shumë

Ngarko videon

PGlmcmFtZSB0aXRsZT0iV2hhdCBpcyBIRlggVHJhZGluZyAtIFRoZSBVbHRpbWF0ZSBHdWlkZSBmb3IgYmVnaW5uZXJzIGluIDIwMjIiIHdpZHRoPSI2NDAiIGhlaWdodD0iMzYwIiBzcmM9Imh0dHBzOi8vd3d3LnlvdXR1YmUtbm9jb29raWUuY29tL2VtYmVkLzRseExRLU54TGFJP2ZlYXR1cmU9b2VtYmVkIiBmcmFtZWJvcmRlcj0iMCIgYWxsb3c9ImFjY2VsZXJvbWV0ZXI7IGF1dG9wbGF5OyBjbGlwYm9hcmQtd3JpdGU7IGVuY3J5cHRlZC1tZWRpYTsgZ3lyb3Njb3BlOyBwaWN0dXJlLWluLXBpY3R1cmUiIGFsbG93ZnVsbHNjcmVlbj48L2lmcmFtZT4=

Para se të fillojmë: Zgjidhni platformat më të mira të tregtimit HFX:

Kur dëshironi të keni akses në tregtimin HFX, do t'ju duhet ndërmjetësi dhe platforma e duhur. Jo çdo ndërmjetës atje ofron këto lloje kontratash afatshkurtra (opsion dixhital).

Shikoni 3 më të mirat këtu:

 
Fituesi nr. 1 
  Hapni një llogari falas

(paralajmërim rreziku: Tregtimi është i rrezikshëm)

Fituesi nr. 2 
  Hapni një llogari falas

(Risk warning: Trading is risky)

Fituesi nr.3 
  Hapni një llogari falas

(paralajmërim rreziku: kapitali juaj mund të jetë në rrezik)

Review:
5.012345
5.012345
512345
Mobile app review:
10/10
9.0/10
10/10
Rate of return:
95%+
90%+
94%+
Account
Min. trade:
$1
$1
$1
Leverage:
/
/
maksimumi 1:1000
Margin trading:
Assets:
100+
100+
300+
Fees
Cost per trade:
$0
$0
Nga 0,4 pips
Cost per month:
$0
$0
$0
ETFs:
/
/
0.3%
Fonds:
/
/
/
CFDs:
/
/
Nga 0.2 pips
Saving plans:
/
/
/
Crypto:
/
/
0.2%
Bonds:
/
/
/
Withdrawal fees:
$0
$0
$0
Inactivity fees:
$0
/
$10
Deposit fees:
$0
$0
$0
CFD overnight fees:
/
/
Në varësi të asetit
Payment methods
data-trpgettextoriginal=PayPal:
data-trpgettextoriginal=Banktransfer:
data-trpgettextoriginal=Kreditkarte:
data-trpgettextoriginal=E-Wallet:
data-trpgettextoriginal=Krypto:
data-trpgettextoriginal=Giropay:
 
  Hapni një llogari falas

(paralajmërim rreziku: Tregtimi është i rrezikshëm)

  Hapni një llogari falas

(Risk warning: Trading is risky)

  Hapni një llogari falas

(paralajmërim rreziku: kapitali juaj mund të jetë në rrezik)

Fituesi nr. 1
  Hapni një llogari falas

(paralajmërim rreziku: Tregtimi është i rrezikshëm)

Review:
5.012345
Mobile app review:
10/10
Rate of return:
95%+
Account
Min. trade:
$1
Leverage:
/
Assets:
100+
Fees
Cost per trade:
$0
Cost per month:
$0
ETFs:
/
Fonds:
/
CFDs:
/
Saving plans:
/
Crypto:
/
Bonds:
/
Withdrawal fees:
$0
Inactivity fees:
$0
Deposit fees:
$0
CFD overnight fees:
/
Payment methods
data-trpgettextoriginal=PayPal:
data-trpgettextoriginal=Banktransfer:
data-trpgettextoriginal=Credit card:
data-trpgettextoriginal=E-Wallet:
data-trpgettextoriginal=Crypto:
data-trpgettextoriginal=Giropay:
  Hapni një llogari falas

(paralajmërim rreziku: Tregtimi është i rrezikshëm)

Fituesi nr. 2
  Hapni një llogari falas

(Risk warning: Trading is risky)

Review:
5.012345
Mobile app review:
9.0/10
Rate of return:
90%+
Account
Min. trade:
$1
Leverage:
/
Assets:
100+
Fees
Cost per trade:
$0
Cost per month:
$0
ETFs:
/
Fonds:
/
CFDs:
/
Saving plans:
/
Crypto:
/
Bonds:
/
Withdrawal fees:
$0
Inactivity fees:
/
Deposit fees:
$0
CFD overnight fees:
/
Payment methods
data-trpgettextoriginal=PayPal:
data-trpgettextoriginal=Banktransfer:
data-trpgettextoriginal=Credit card:
data-trpgettextoriginal=E-Wallet:
data-trpgettextoriginal=Crypto:
data-trpgettextoriginal=Giropay:
  Hapni një llogari falas

(Risk warning: Trading is risky)

Fituesi nr.3
  Hapni një llogari falas

(paralajmërim rreziku: kapitali juaj mund të jetë në rrezik)

Review:
512345
Mobile app review:
10/10
Rate of return:
94%+
Account
Min. trade:
$1
Leverage:
maksimumi 1:1000
Margin trading:
po
Assets:
300+
Fees
Cost per trade:
Nga 0,4 pips
Cost per month:
$0
ETFs:
0.3%
Fonds:
/
CFDs:
Nga 0.2 pips
Saving plans:
/
Crypto:
0.2%
Bonds:
/
Withdrawal fees:
$0
Inactivity fees:
$10
Deposit fees:
$0
CFD overnight fees:
Në varësi të asetit
Payment methods
data-trpgettextoriginal=PayPal:
data-trpgettextoriginal=Banktransfer:
data-trpgettextoriginal=Credit card:
data-trpgettextoriginal=E-Wallet:
data-trpgettextoriginal=Crypto:
data-trpgettextoriginal=Giropay:
  Hapni një llogari falas

(paralajmërim rreziku: kapitali juaj mund të jetë në rrezik)

Cilat janë të mirat dhe të këqijat e tregtimit HFX? 

Tregtimi në Forex, si shumë aktivitete të tjera tregtare, mund t'i ketë të dyja të mirat dhe të këqijat për tregtarët. Fillestarët në tregun e tregtimit që konsiderojnë sipërmarrjen në tregtimin në Forex duhet të shqyrtojnë përfitimet dhe të metat për të vendosur nëse është një treg tërheqës dhe i pranueshëm për ta.

 • Disponueshmëria
 • Përdorimi i levës
 • Mundësia e kthimit të shpejtë
 • Tregti e shkurtër dhe e lehtë
 • Disponueshmëria e fondeve
 • Metoda praktike
 • Ka një shans më të ulët të manipulimit të çmimeve nga brenda
 • Komisionet janë ulur
 • Ligji themelor tatimor
 • I kompjuterizuar

 • Paqëndrueshmëria
 • Sfida për bizneset e vogla
 • Masa më pak të rrepta rregullatore
 • Kthime marxhinale relativisht të ulëta

Më poshtë janë të mirat dhe të këqijat e listuara të tregtimit HFX dhe ne do të shpjegojmë më tej në këtë artikull.

Të mirat e tregtimit HFX

Këto janë Përparësitë e tregtimit Forex:

1. Disponueshmëria

Tregu Forex është një nga tregjet më të mira të arritshme për tregtarët e rinj. Tregtarët mund të hapin një llogari në Forex në 1 deri në 3 ditë dhe të fillojnë tregtimin me të vetëm 50 £. Shumica e ndërmjetësve lejojnë tregtimin në internet dhe platformat elektronike të tregtimit u ofrojnë përdoruesve çmimet aktuale të tregut, informacionin, mjetet, grafikët e çmimeve dhe strategjitë.

Së dyti, meqenëse tregu i Forex është i hapur pesë ditë në javë (jo ndezur fundjavë), 24 orë në ditë, është më e lehtë për tregtarët të planifikojnë tregtimin e Forex në oraret ditore sesa një lloj tjetër tregtimi.

2. Përdorimi i levës

Aftësia për të tregtuar me levë mund të nënkuptojë dallimin që ekziston midis fitimeve të vogla dhe masive. Në tregtinë HFX, ka më shumë fonde të disponueshme për levën sesa në tregjet e tjera. Tregtarët janë në gjendje të marrin një diferencë që ofrojnëLeva s prej 100/1 edhe më shumë për paratë fillestare të vendosura në tregti në varësi të vendit ku operojnë.

3. Mundësia e kthimit të shpejtë

Tregu FX lëviz shpejt dhe ka shumë paqëndrueshmëri. Këto cilësi, të kombinuara me levën shpeshherë më të madhe të tregtarëve Forex, nënkuptojnë se forex mund të ofrojë fitime më të shpejta se tregjet e tjera, ku tregtarët mund të duhet të presin për një afat të gjatë për rritjen e vlerës së aseteve natyrore dhe fitimet nga aktivet e tregtuara. Ky është një avantazh në tregun HFX, pasi shpejtësia zvogëlon rrezikun e investimit të tregtarit Forex.

4. Tregti e shkurtër dhe e lehtë

Shitja e shkurtër dhe e thjeshtë në disa tregje ndonjëherë përfshin blerjen e aktiveve dhe rrezikun e shpëtimit nga një aksion i vetëm nga huamarrësit, por shkurtimi i monedhave në tregun e monedhës është shumë më i lehtë.

euro

Monedhat janë shiten dhe blihen me çifte, që nënkupton se nëse një tregtar blen një, ai duhet të shesë një tjetër. Tregtarët që vënë bast në zhvlerësimin e një monedhe duhet thjesht ta shesin atë dhe të blejnë një palë tjetër me të, dhe me pak ose aspak hua të kërkuar.

5. Disponueshmëria e fondeve

Tregu FX është tregu më i madh ndërkombëtar për nga numri. Kjo do të thotë se, veçanërisht në vendet e mëdha, ka gjithmonë më shumë se të mjaftueshme qarkullim për tregtim. Tregtarët që përdorin modelin e tavolinës së tregtimit në tregtarët Forex janë zakonisht të pajisur me likuiditet të mjaftueshëm për të tregtuar.

➥ Filloni tregtimin HFX sot: Regjistrohuni me Quotex falas

(paralajmërim rreziku: kapitali juaj mund të jetë në rrezik)

6. Metoda praktike

Planifikimi i tregtimit funksionon mirë në tregtimin në Forex. Ndërsa tregtarët e aksioneve dhe kredive mund të kenë nevojë të gërmojnë pak më thellë në bazat dhe mirëqenien financiare të emetuesve për të verifikuar që aktivet e tyre do të kthejnë fitime, Tregtarët Forex mund të përfitojnë lehtësisht përmes një ekzaminimi të thjeshtë të lëvizjeve të çmimeve.

Pavarësisht nga kërkimi bazë, i cili përfshin informacion të gjerë mbi shëndetin financiar të një investitori, analiza praktike bazohet gjithmonë në historitë e çmimeve dhe tendencat që zbulojnë perceptimet e tregut për kërkesën dhe ofertën, si dhe qëndrimet ndaj atij investimi.

7. Ka një shans më të ulët të manipulimit të çmimeve nga brenda

Informacioni personal i ruajtur nga palët e interesuara dhe të brendshëm të tyre investimet shpesh mund të ketë një ndikim të madh në treg, kredi, madje edhe në tregjet e së ardhmes. Nga ana tjetër, tregu i valutës është nën kontroll.

8. Tarifat dhe komisionet ulen

Tregtimi në tregjet, stoqet, kompanitë e investimeve, si dhe derivativët e tjerë zakonisht i nënshtrohen komisioneve të egra dhe kostove të fshehura, të cilat mund ta bëjnë tregtimin më të kushtueshëm nga sa pritej. Këto tarifa shmangen kur individët tregtojnë valuta në tregun valutor.

Përhapja e marrëveshjes, e cila është pabarazia midis të dyjave pyes (shitur) dhe çmimet e ofertës (blerjes). shfaqur hapur nga ndërmjetësit në a bazë në kohë reale, është më shpesh faktori i vetëm i kostove të tregtimit në Forex, i cili është një veçori tjetër e tregtimit në Forex që e bën të qartë.

9. Ligji themelor tatimor

Në rastet kur tregtarëve në tregje të tjera mund t'u kërkohet të mbajnë shënime të detajuara të aktivitetit të tyre tregtar afatgjatë dhe afatshkurtër për për qëllime tatimore, Tregtarët Forex zakonisht i nënshtrohen ligjeve më të thjeshta tatimore që e bëjnë të lehtë punën tatimore.

taksa

10. I kompjuterizuar 

Algoritmet e tregtimit në internet janë të përshtatshme për tregtimin në Forex. Tregtarët në Fx mund të planifikojnë lehtësisht tregti në pritje të bërjes së një oferte duke vendosur hyrjen, duke kufizuar çmimet dhe humbjen e ndalimit. Për më tepër, tregtarët Forex mund mësoni platformën për të tregtuar mbi paqëndrueshmërinë specifike të tregut ose kushtet e tregut.

➥ Filloni tregtimin HFX sot: Regjistrohuni me Quotex falas

(paralajmërim rreziku: kapitali juaj mund të jetë në rrezik)

Disavantazhet e tregtimit HFX

Këto janë disavantazhet e tregtimit HFX.

1. Paqëndrueshmëria

Pasiguria e çmimit të tregut mund të shihet në çdo treg në çdo kohë, dhe tregu Forex nuk bën përjashtim. Tregtarët Forex që kërkojnë kthime afatshkurtra mund të përballen papritur paqëndrueshmëri e lartë, duke i bërë të padobishme taktikat e tyre të tregtimit në Forex.

2. Sfidat për bizneset e vogla

Në baza ditore, më shumë se $4 trilion janë shkëmbyer në tregun global të FX, me lojtarë të rëndësishëm si institucionet bankare, menaxherët e fondeve dhe institucione të tjera të mëdha financiare që ende bëjnë pjesën më të madhe të tregtimit. 

Këto organizata mund të kenë një avantazh strukturor si në përcaktimin e çmimeve ashtu edhe duke ndikuar në luhatjet e çmimeve në treg për shkak të vëllimit të tregtisë së tyre dhe aksesit të tyre më të mirë në informacion dhe teknologji.

Kjo është e vërtetë për shumicën e tregtimeve, megjithëse është veçanërisht e dukshme në tregun FX. Për të siguruar që transaksionet e tyre në monedhë të jenë të dobishme, tregtarët duhet të vazhdojnë me ndryshimet më të reja të tregut që lëvizin shpejt.

3. Masa më pak të rrepta rregullatore

Tregu HFX është një markë pa recetët, që do të thotë se tregtarët nuk ekzekutohen në një bursë të centralizuar dhe monitorimi rregullator shpesh mungon. Si rezultat, tregtarët mund të kenë nevojë të kryejnë "hulumtim të kujdesshëm" mbi reputacionin e firmës së tyre dhe metodat e tregtimit përpara se të hapin një llogari.

Binary-Options-regulation-example

Përveç kësaj, pavarësisht se në cilin vend tregtojnë, ata mund të kenë më pak të drejta apelimi nëse mendojnë se ndërmjetësit pëlqejnë Quotex ose Olymp Trade kanë nuk i trajtoi me drejtësi cila nga anët kryesore negative të Forex është mungesa e rregullimit.

4. Kthime margjinale relativisht të ulëta

Stoqet zakonisht paguajnë dividentë dhe interes në një bazë rutinë, gjë që mund të rrisë vlerën afatgjatë të aktivit. Sidoqoftë, qëllimi kryesor i tregtimit të Forex është që përfitojnë nga rritja e secilës prej valutave në një palë monedhe specifike.

Zotërimet ditore të Forex, nga ana tjetër, mund të japin ose të bëjnë pagesa. Kjo varet nga norma e interesit diferencat midis kombeve që emetojnë monedhat e shitura ose të blera. Ky lloj interesi njihet si interesi “rollover”.

➥ Filloni tregtimin HFX sot: Regjistrohuni me Quotex falas

(paralajmërim rreziku: kapitali juaj mund të jetë në rrezik)

Sa kohë duhet për të mësuar tregtinë HFX? 

Nuk ka kufi për të vazhduar duke mësuar tregtinë HFX sepse tregu i Forex është një treg me lëvizje të shpejtë dhe ju duhet të mësoni diçka të re çdo ditë.

Aspekti më i rëndësishëm është të zhvilloni planin tuaj. Bëni një përpjekje për të dalë me qasje kreative. Kjo do të marrë shumë kohë, megjithatë, çdo minutë është e vlefshme. 

Pasi të keni studiuar, provoni qasjet tuaja në një llogari praktike. Kjo do t'ju ndihmojë të përcaktoni nëse metodat funksionojnë apo jo.

Mbani në mend, ky do të jetë një proces i gjatë. Mund të zgjasë deri në 2-3 muaj, ose edhe më shumë, gjë që nuk është e pazakontë, nuk ka gjë të tillë si humbje kohe,

Si funksionon tregtimi HFX?

Tregtia HFX është e lehtë por në të njëjtën kohë e ndërlikuar, ju duhet të dini se si funksionon tregu Forex. Për shembull, Imagjinoni që prisnit që çmimi i një aksioni të rritet me një dollar për 10 sekonda, në vend të kësaj ai u ul - një lloj paqëndrueshmërie që ndodh shumë herë në tregjet financiare çdo ditë. 

Duke supozuar se jeni në gjendje të blini 1 aksion aksionesh brenda një sekonde përpara se stoku të rritet, dhe pastaj t'i rishisni ato brenda sekondave më vonë. Në sekonda, ju do të bëni kohë 10 investimi fillestar. Kështu është tregtimi me frekuencë të lartë funksionon me pak fjalë.

llogari demo e tregtimit hfx

Llogaria demo është e disponueshme dhe e mbushur me mjete edukative për t'ju ndihmuar të lundroni në sistemin tuaj të tregut.

Pse të përdorni Forex me frekuencë të lartë?

Me frekuencë të lartë (HFX) tregtare është një aspekt i një tendence më të madhe në tregun valutor, i nxitur nga përparimet në teknologjinë e informacionit dhe zhvillimi i tregtisë elektronike. 

Për sa i përket tregtimit në Forex, Tregtimi HFX i ka ndihmuar tregtarët të njohin mundësitë e suksesshme të tregtimit në treg, e cila është një nga tiparet dalluese që i dallon ata nga vendimmarrësit e tjerë të algove.

➥ Filloni tregtimin HFX sot: Regjistrohuni me Quotex falas

(paralajmërim rreziku: kapitali juaj mund të jetë në rrezik)

A është tregtimi binar i njëjtë me tregtimin HFX?

Tregtia binare dhe ajo Forex kanë ngjashmëri por ato janë të ndryshme. Opsionet binare janë marrëveshje të rrezikshme në të cilat tregtari parashikon nëse një aktiv (ose, në rastin e Tregtimi HFX, një monedhë) do të rritet ose bie gjatë një periudhe të caktuar kohe. 

Tregtari mund të shohë lehtësisht se sa para do të fitojnë nëse parashikimet bëhen të vërteta. Nëse teoria është e drejtë, ju merrni kthimi i të gjithë investimit tuaj plus kthimin, por nëse nuk ndodh, ju humbisni të gjitha paratë që keni rrezikuar.

tregtimin e opsioneve iq

Opsionet binare dhe tregtimi HFX mund të bëhen në internet dhe me shuma të vogla parash. Dallimi midis tyre është marzhi i fitimit që mund të bëni me kalimin e kohës. Për të bërë fitime të mëdha me opsione binare, duhet të bëni parashikime më të sakta.

Terminologjitë e tregtimit HFX 

Tregu HFX është e mbushur me terma, shkurtesa dhe fjalë unike që shpesh shkaktojnë një pengesë të madhe për tregtarët, veçanërisht për fillestarët.

Kur përdorni platforma të reja si p.sh Meta Trader 4, Meta Trader 5, dhe platforma të tjera të ndryshme, të mësuarit me tregtimin mund të jetë i ndërlikuar, prandaj, është e nevojshme të kuptohen ato materiale të ndërlikuara ose terma unikë.

Ky artikull do t'ju ndihmojë të kuptoni disa nga termat thelbësorë, në mënyrë që të ndërtoni njohuritë tuaja për tregtimin në Forex.

 1. Leva

Në përgjithësi, levave janë para të marra hua nga një llogari brokerimi. Tregtimi i levave lejon një tregtar të hapë një llogari me një madhësi të madhe kontrate për një kosto të reduktuar. Tregtia me levë të lartë është një mënyrë e mirë për të tregtuar të preferuarin tuaj Çifte Forex, Cryptocurrency dhe asete të tjera pa pasur nevojë të shpenzoni shumë para.

 1. Çifti zviceran/valuta

 Në lëvizjen tregtare, ka më shumë se 120 monedha të pranuara, të cilat përdoren në vendet e rënda. Ne mund të hamendësojmë përfitimin e një dollari si tregtarë duke përdorur një shumëllojshmëri kërkimesh dhe të dhënash për të parashikuar se si do të lëvizë ajo monedhë e veçantë në Tregu FX.

tregtia olimpike forex

Strategjia që ne miratojmë ndërsa monedhat e tregtimit është përmes tregtimit Forex, duke u fokusuar kështu kryesisht në përfitimin e një monedhe të caktuar ndaj një monedhe tjetër. Çiftet zvicerane/valutore kategorizohen në tre lloje kryesore.

 1. Çiftet kryesore 

Këto janë vetëm 8 grupet/çiftet më të shpeshta, me çdo USD si kurs këmbimi ose monedhë bazë dhe një nga monedhat e listuara më poshtë si paratë e kryqëzuara: CAD, GBP, JPY, NZD, EUR, CHF, AUD.

 • Ekzotikët 

Këto janë vende më pak të njohura që mund të jenë mjaft e paqëndrueshme dhe janë monedha gjerësisht ekzotike. Forinta hungareze, zloty polake dhe Rand i Afrikës së Jugut janë një prej tyre.

 • Çifte kryq

Këto çifte janë monedha që bëjnë jo përdorni dollarin amerikan si monedhë bazë ose kundër. Konsiderohet të jetë më i rrezikshëm se çiftet kryesore.

 1. Çmimi i kërkesës/ Ofertës

Çmimi i ofertës së një ndërmjetësi është shuma që ai ose ajo është i gatshëm të paguajë për të blerë një palë monedhe, ndërsa çmimi i kërkesës së një ndërmjetësi është çmimi me të cilin ai ose ajo do të blejë një palë monedhe.

 1. PIP

PIP është shkurtesa e Përqindja në pikë. PIP është ndryshimi më i vogël në kursin e monedhës së një çifti të huaj. PIP është shifra e katërt në kuotën e çmimit të një çifti të huaj. Është një metrikë për përcaktimin e vlerës.

 1. Marzhi

Marzhi është investimi i parë që një tregtar duhet të bëjë për të filluar një tregti. Marzhi lejon një përdorues të përfshihet në teknika më agresive tregtare. Ndërsa investon në marzhe, tregtari duhet të prodhojë vetëm një pjesë të vlerës së vërtetë të aksioneve për të hapur një transaksion. Gjithashtu mundëson tregti agresive, por kini parasysh se si fitimet ashtu edhe humbjet janë rritur.

➥ Filloni tregtimin HFX sot: Regjistrohuni me Quotex falas

(paralajmërim rreziku: kapitali juaj mund të jetë në rrezik)

Hapi për të hapur një llogari tregtare HFX 

Hapi i parë që do të bëni është që hapni një llogari tregtare Forex. Për të krijuar një profil, do t'ju duhet të futni të dhëna personale, duke përfshirë sa vijon:

 • Emri
 • Numri i telefonit
 • Adresa e emailit
 • Lloji i monedhës së llogarisë
 • Data e lindjes 
 • Kombësia 
 • Fjalëkalimi për llogarinë tuaj tregtare
 • Numri i identifikimit tatimor (TIN)
 • Statusi i punësimit

Këto janë vetëm kërkesat themelore për hapjen e një Llogaria HFX, ato janë të lehta për t'u naviguar dhe në pak minuta ju keni një llogari.

➥ Filloni tregtimin HFX sot: Regjistrohuni me Quotex falas

(paralajmërim rreziku: kapitali juaj mund të jetë në rrezik)

Si mund të zgjedh platformën më të mirë HFX?

Kur përpiqeni të vendosni se cila platformë tregtare Forex me frekuencë të lartë (HFX) është më e mira për nevojat tuaja, ka edhe disa pika që duhen marrë parasysh.

Regjistrohu Quotex

Gjithashtu për shkak se ndërmjetësimi ju zgjidhni ka një ndikim të rëndësishëm dhe të matshëm në efektivitetin e stilit tuaj të tregtimit, është e rëndësishme që të merrni parasysh një sërë kriteresh përpara se të vendosni për një të tillë. Ka shumë elementë që duhen marrë parasysh, por përmend disa.

 • Siguria dhe rregullore
 • Llogaria demonstruese
 • Mënyra e pagesës
 • Analiza dhe kërkime
 • Përhapet

A janë ndërmjetësit HFX të nevojshëm në tregtimin HFX?

Absolutisht, një ndërmjetës HFX si Quotex ose IQ Option është të nevojshme kur tregtoni valuta të huaja. Agjentët HFX e bëjnë tregtinë të lehtë për tregtarët dhe u mundësojnë atyre të kenë kohë për angazhimin e tyre. Për më tepër, ka ndërmjetës të ashpër me renditje të larta që kanë bërë tregtimin për fillestarët. 

konkluzioni

Platformat e tregtimit HFX ofroj a shërbim i veçantë: asetet e ndryshme që mund t'i tregtoni me to nuk janë lehtësisht të arritshme në platforma të tjera. Përpara se të investoni përmes një ndërmjetësi HFX, ka disa gjëra kryesore për t'u vënë në dukje, të cilat gjithashtu u përshkruan. Këto përfshijnë gjëra të tilla si siguria dhe rregullimi, tarifat dhe asetet, si dhe kërkesat më themelore të tregut.

Forex me frekuencë të lartë (HFX) tregtia ka shumë të ngulitura në të, duke përfshirë rrezikun e pashmangshëm, gjithçka që duhet të bëni është të krijoni një strategji tregtare që funksionon për ju. Mësoni vazhdimisht më shumë çdo ditë, tregu i Forex ndryshon më shpejt nga sa mendojmë. Shpresojmë që ky artikull të ketë qenë i dobishëm. 

➥ Filloni tregtimin HFX sot: Regjistrohuni me Quotex falas

(paralajmërim rreziku: kapitali juaj mund të jetë në rrezik)

Rreth Autorit

Percival Knight
Unë jam një tregtar me përvojë i opsioneve binare për më shumë se 10 vjet. Kryesisht, unë tregtoj 60 tregti të dytë me një normë shumë të lartë goditjeje.

Write a comment