Si të tregtoni opsionet binare në MetaTrader (MT4/MT5) - Tutorial


MetaTrader 4 (shkurtuar periodikisht në "MT4") është një platformë e shquar tregtare e formuluar nga MetaQuotes Software. Interpretimi i parë i kësaj ndërfaqe u transmetua në 2005 dhe që atëherë është miratuar nga disa shitës të njohur si ndërfaqja e tyre kryesore tregtare. 

Kur jeni një tregtar i opsioneve binare, mund të pyesni nëse është e mundur të tregtoni opsione binare në MetaTrader. Në këtë artikull, ne do t'ju japim përgjigjen - Po, është e mundur të tregtoni opsione binare përmes MetaTrader, dhe ne do t'ju tregojmë se si ta bëni atë në hapat e ardhshëm!

Tregtoni opsionet binare nëpërmjet MetaTrader
Tregtimi i opsioneve binare në MetaTrader 4

Si të tregtoni opsionet binare me MetaTrader: Ndiqni këto hapa:

Në hapat e ardhshëm, ne do t'ju tregojmë saktësisht se si të tregtoni opsionet binare me softuerin MetaTrader 4. Kujdes: Është e mundur vetëm nëpërmjet aplikacionit desktop/pc të MetaTrader 4.

 1. Regjistrohuni me ndërmjetësin WordForex
 2. Verifikoni plotësisht llogarinë tuaj tregtare në wforex.com
 3. Krijoni një llogari tregtare të drejtpërdrejtë ose llogari demo në Core Liquidity Markets
 4. Shkarkoni MetaTrader 4 këtu
 5. Shkarkoni Shtojca Binary Options për MetaTrader
 6. Hyni në MetaTrader 4
 7. Depozitoni para në llogarinë tuaj tregtare
 8. Hapni një grafik të ri dhe zgjidhni simbolin e duhur për të tregtuar opsionet binare
 9. Filloni të tregtoni opsione binare në MetaTrader!

Shikoni video-tutorialin e plotë këtu:

YouTube

Duke ngarkuar videon, ju pranoni politikën e privatësisë së YouTube.
Mëso më shumë

Ngarko videon

PGlmcmFtZSB0aXRsZT0iSG93IHRvIHRyYWRlIEJpbmFyeSBPcHRpb25zIG9uIHRoZSBNZXRhVHJhZGVyIChNVDQvTVQ1KSAtIFRWFsWRiGa3 Q9IjM2MCIgc3JjPSJodHRwczovL3d3dy55b3V0dWJlLW5vY29va2llLmNvbS9lbWJlZC84bldGQVpJb0lYaz9mZWF0dXJlPW9lbWJlZCIgZTpZ91JbT JhY2NlbGVyb21ldGVyOyBhdXRvcGxheTsgY2xpcGJvYXJkLXdyaXRlOyBlbmNyeXB0ZWQtbWVkaWE7IGd5cm9zY29wZTsgcGljdPHV1HWlJIt HJlZmVycmVycG9saWN5PSJzdHJpY3Qtb3JpZ2luLXdoZW4tY3Jvc3Mtb3JpZ2luIiBhbGxvd2Z1bGxzY3JlZW4+PC9pZnJhbWU+

1. Regjistrohu me WorldForex

Për shkak të kërkimit tonë gjithëpërfshirës, WorldFORex është më i miri nga vetëm disa ndërmjetës që gjetëm, i cili ofron për të tregtuar opsionet binare nëpërmjet MetaTrader 4. Ju mund të regjistroheni falas për llogarinë tuaj tregtare.

Uebfaqja zyrtare WorldForex

WorldForex është një ndërmjetës në internet që ekziston për më shumë se 8 vjet. Është një kompani me bazë në Shën Vincent dhe Grenadine dhe Ishujt e Virgjër Britanikë. Ju mund të tregtoni atje më shumë se 100 aktive të ndryshme përmes Forex, CFD dhe Opsioneve Binare.

Fakte të shpejta rreth Core Liquidity Markets:

 • Broker për më shumë se 15 vjet
 • Tregtimi i opsioneve binare është i disponueshëm përmes MetaTrader 4
 • Mbështetje personale
 • Depozita minimale prej $ 10
 • Llogari demo falas
 • Kthimi i lartë deri në 90%+
 • Shuma minimale e tregtisë prej $ 1

2. Verifikoni llogarinë tuaj tregtare

Për tregtimin me para të vërteta, do t'ju duhet të verifikoni plotësisht llogarinë tuaj nëpërmjet një dokumenti personal dhe një verifikimi të adresës. Shikoni pamjen e ekranit më poshtë. Pas verifikimit, mund të hapni llogari të drejtpërdrejta tregtare ose llogari demo në panelin e kontrollit.

Verifikimi i llogarisë

3. Krijo një llogari të re për tregtimin MetaTrader dhe opsionet binare

Tani ju duhet të krijoni një llogari të re tregtare për MetaTrader 4. Ju mund të vendosni nëse është një llogari euro, dollari, paundi ose dollari australian.

4. Shkarkoni Core Liquidity Markets MetaTrader 4

Shkarkoni MetaTrader 4 përmes kësaj lidhjeje speciale këtu:

https://wforex.com/trade-station/worldforex4setup.exe

5. Hyni në MetaTrader

Tani është koha për t'u identifikuar në MetaTrader me kredencialet e llogarisë tuaj. Zgjidhni serverin e tregtimit të drejtpërdrejtë ose demo. Gjithashtu, zgjidhni Core Liquidity Markets MetaTrader.

6. Depozitoni para në llogarinë tuaj tregtare

Për të tregtuar opsionet binare me MetaTrader, duhet të depozitoni para në llogarinë e ndërmjetësit. Depozita minimale është vetëm $ 10. Shuma minimale e tregtisë është $ 5. Ka mundësi të shumta pagese!

Metodat e pagesës për tregtimin e opsioneve binare nëpërmjet metatrader
 • Transfertat bankare
 • Bitcoin
 • Neteller
 • Skrill
 • Tether
 • bankat lokale

7. Hapni një grafik të ri dhe zgjidhni simbolin e duhur për të tregtuar opsionet binare

Para së gjithash, duhet të klikoni në terminal në një aktiv me një klikim të djathtë dhe zgjidhni "shfaq të gjitha". Ky opsion do t'ju tregojë të gjitha asetet e disponueshme në MetaTrader.

Hapni një grafik të opsioneve binare në MetaTrader

Grafikët e opsioneve binare thirren me "bo" në fund të aktivit. Për EUR/USD do të ishte "EURUSDb". Zgjidhni aktivin dhe grafikun që dëshironi të tregtoni!

8. Filloni të tregtoni opsione binare në MetaTrader!

Duke klikuar dy herë mbi një aktiv në terminal ose duke klikuar "hap një porosi të re" në MetaTrader do të hapet dritarja e tregtisë. Tani mundeni filloni tregtimin e opsioneve binare!

Tregtimi i opsioneve binare në MetaTrader
 1. Zgjidhni shumën e investimit (shuma minimale e tregtisë prej $ 5)
 2. Zgjidhni kohën e skadimit
 3. Zgjidhni një urdhër tregu ose një urdhër në pritje
 4. Përdorni një opsion thirrjeje ose vendosjeje
 5. Prisni rezultatin

Kjo është sa lehtë mund të tregtoni opsionet binare në MetaTrader. Thjesht regjistrohu me WorldForex dhe je gati për të shkuar!

Çfarë është MetaTrader 5?

MetaTrader 5 nuk është vetëm një pikë tregtare. Është një platformë e detajuar dhe shumë e përzgjedhur që u mundëson shitësve të tregtojnë tregun financiar në mbarë vendin.

Më tej, ai ka një ndërfaqe shumë të cenueshme, funksionalitet të begatë, një arsye tregtare të drejtpërdrejtë dhe spontane. Priza MetaTrader u transmetua në vitin 2010. Është një interpretim i rimodeluar dhe i përmirësuar i MetaTrader 4.

Mijëra shitës dhe degë financiare praktikojnë këtë platformë tregtare të teknologjisë së lartë. Për më tepër, përfiton ofruesit kryesorë të lajmeve financiare, gjë që është një përfitim i rëndësishëm për shitësit. Prandaj, tregtia binare tani është e ndjeshme ndaj pikave të tjera.

uebsajti mt5

Pse është MetaTrader 5 administratori i tregut?

Shitësit e ndryshëm miratojnë gjerësisht platformën vetëm për avantazhet dhe karakteristikat e saj. Është opsioni më i mirë për shitësit e rinj dhe për tregtarët progresivë. Ju mund të blini një urdhër tregtimi pa u hedhur në faqe të ndryshme për analiza të tregut, sepse do të mësoni të gjitha pajisjet thelbësore nën një çati.

Më poshtë janë disa nga karakteristikat e njohura të MT5 që e bëjnë këtë prizë të përshtatshme për shitësit:

 • Një prizë tregtare me ndikim
 • Mund të hyjë nga çdo mjet
 • Kapitali dhe të dhënat e shitësit do të mbrohen
 • Përdorues miqësor strategjisë
 • Pajisjet analitike me ndikim
 • Korniza të mëdha kohore
 • Një këshilltar specialist ose aftësi tregtare auto
 • Një gamë e gjerë mjetesh tregtare

Udhëzuesi i veçorive MetaTrader

Platformat MT4 dhe MT5 janë mbledhur nga disa elementë themelorë:

Platforma metatrader
 • Navigator: Navigator autorizon përdoruesit të kërkojnë llogaritë e tyre të ndryshme, treguesit e analizës së të dhënave, këshilltarët e ekspertëve dhe artikujt. Kjo do të konsumohej kryesisht nga specialistë të tregtimit që kanë llogari të shumta me shitës të ndryshëm.
 • Zona e grafikut: Shumica e përpjekjeve do të zënë një pozicion në rajonin e grafikut plotësisht të personalizueshëm. Siç nënkupton vetë termi, ky është vendi ku do të keni të drejtë të rishikoni informacionin financiar dhe të analizoni tendencat. Sidoqoftë, disa përdorues do të zgjidhnin vetëm të adoptonin një grafik dhe ta hulumtonin atë mes pajisjeve të vlerësimit të të dhënave.
 • Shiriti i mjeteve: Ndoshta një nga aspektet jashtëzakonisht të rëndësishme të ndërfaqes për të fituar, Shiriti i Veglave përfshin komponentë të ndryshëm të vlefshëm për të grafikët e paraqitjes, zgjeroni dritaret moderne, ndryshoni gjuhën ose siguroni klimën e fundit tregtare.
 • Kutia e veglave: Për të mos u keqinterpretuar ose keqkuptuar me Shiritin e Veglave (në krye të dritares), kutia e veglave ndodhet në pjesën më të poshtme dhe do t'ju ndihmojë të kërkoni tregtitë tuaja të fundit, zbulimet, regjistrimet, kutinë postare, grafikun, tregun popullor MT4, së bashku me paralajmërime dhe indikacione.

Duke kapur këto katër pllaka ndërtimi, ju do të keni të drejtë të filloni tregtimin në MT4 dhe MT5 pa mundim dhe mjeshtëri.

Ndërmjetësi më i mirë binar:
(paralajmërim rreziku: Tregtimi është i rrezikshëm)

Pocket Option - Tregtoni me fitime të larta

123455.0/5

Pocket Option - Tregtoni me fitime të larta

 • Mirëpret klientët ndërkombëtarë
 • Ofron pagesa të larta: 90% – 97%+
 • Platformë tregtare e nivelit profesional
 • Procesi i depozitimit të shpejtë
 • Aktivizon Tregtinë Sociale
 • Ofron stimuj bonus falas
(paralajmërim rreziku: Tregtimi është i rrezikshëm)

Sidoqoftë, këto dy shitore kanë shumë më tepër për të ofruar:

Grafikët dhe Mjetet e Vlerësimit të të Dhënave

Shitës të ndryshëm në mënyrë të qartë nuk mund të funksionojë pa MT4 dhe MT5 vetëm për shkak të karakteristikave të tyre të avancuara të vizualizimit të të dhënave. Së pari, çdo grafik mund të përmirësohet dhe zvogëlohet i paraqitur si një diagram me shirita, aksione qirinjsh dhe diagrame vijash.

Investitorët fitimprurës përdorin gjithashtu shumëllojshmërinë e madhe të treguesve të formuluar nga platformat MetaTrader. Këta tregues përfshijnë Trendet, Vëllimet, Bill Williams (treguesit e formuluar nga tregtari fiktiv Bill Williams) dhe suplemente të ndryshme. 

Ndërsa investitorët e pakualifikuar mund të mos e kuptojnë plotësisht rëndësinë e këtyre pajisjeve matematikore, ato mund të jenë vërtet të dobishme në marrjen e një "ndjesie" të tregut dhe parashikimin e aktiviteteve të mundshme të çmimeve.

Tregtimi në celular dhe në ueb

Krijuesit e softuerit MetaTrader vlerësojnë gjithashtu që investitorët duhet të bëjnë turne dhe të duan të kenë të drejtë të tregtojnë nëpër botë dhe në çdo moment. Ky është arsyetimi pse prizat MT4 dhe MT5 janë të aksesueshme në aplikacionin celular në veglat Android dhe iOS. 

tregtimi celular metatrader

Për ata investitorë që zgjedhin të tregtojnë në një desktop, kjo ndërfaqe tregtare është gjithashtu e aksesueshme në një version në internet, i disponueshëm nga shfletuesi i kompjuterit.

➨ Regjistrohu me ndërmjetësin më të mirë binar Pocket Option tani!

(paralajmërim rreziku: Kapitali juaj mund të jetë në rrezik)

Tregti e automatizuar

Dalja MetaTrader gjithashtu kufizon pikat e forta të tregtimit të kompjuterizuar në një karakteristikë të njohur si "Këshilltarët e ekspertëve", e cila nuk është e pamjaftueshme sesa softueri i kompjuterizuar i tregtimit që do të bëjë punën për ju. Për më tepër, Softueri i kompjuterizuar i tregtimit mund të përshtatet. Kjo është një pajisje shumë krijuese që shitësit maksimal të kodimit do të kenë të drejtë ta kuptojnë.

automatizimi mt4

Përfitimet dhe të metat e platformave MetaTrader

 • Një diagram plotësisht krijues dhe ndërfaqe e ekzaminimit të të dhënave
 • Mundësi të pafundme softuerësh me shtesa dhe strategji këshilluese të specializuara
 • Tregtimi i sinjaleve paralajmëruese dhe tregtimi social për t'iu bindur investitorëve më të mirë në planet
 • Më e mira sipas testit: administrator në softuerin e tregtimit në internet për më shumë se një dekadë
 • Një komunitet i prosperuar i shitësve dhe krijuesve

 • Fleksibiliteti arrin periodikisht në shpenzimet e pjesës tjetër të përdorimit
 • Analiza dhe stërvitja janë thelbësore përpara se të triumfoni plotësisht inovacionet dhe daljet e këtij softueri
 • Një numër në rritje i shitësve po kthehen tani në ndërtimin e softuerit të tyre
➨ Regjistrohu me ndërmjetësin më të mirë binar Pocket Option tani!

(paralajmërim rreziku: Kapitali juaj mund të jetë në rrezik)

MetaTrader 5 Tutorial: Si të praktikoni MT5

Platforma MT5 është e ndjeshme për t'u përdorur dhe përfituar nga shitësit e besueshëm me aktive të shumta tregtare. Priza MetaTrader 5 ofron një llogari demo. Pra, do të keni një mundësi për të bërë një turne të shkurtër përpara se të bëni marketing me pasuri të vërtetë.

Në një platformë, ju do të shikoni të gjithë komponentët kryesorë që lidhen me botën tregtare. Për herë të parë, do t'ju kërkohet të shkarkoni softuerin në mjetin tuaj. Do t'ju kërkohet gjithashtu të hapni një llogari me një ID të arsyeshme të postës elektronike dhe një fjalëkalim të fortë.

Demo MT5

Në shiritin e menusë, do të merrni të gjitha të dhënat që do t'ju mundësojnë të ndërtoni një diagram duke përdorur treguesit e tregtimit dhe pajisjet e ekzaminimit. Ju gjithashtu mund të zhvilloni një klimë tregtare të personalizuar.

Ende, një shitës mund të zhbllokojë panele të shumta tregtare për të analizuar më shumë se një aktiv tregtar. Për shembull, në pjesën e sipërme të majtë të panelit, do të vini re një orë tregu me të gjitha informacionet në kohën aktuale të aktiveve të zgjedhura tregtare.

Po kështu, nga seksioni i kutisë së veglave, do të mund të dalloni listën e tregtimit me deklarata të hapura, mbyllëse dhe në pritje. Priza mbizotëruese MetaTrader 5 ka dritare shumë-aktive me të gjitha seksionet e vlefshme si sinjalet tregtare, njoftimet e tregut, kutia postare e brendshme, revistat profesionale, tregtimi automatik dhe për më tepër..

Për të bërë një porosi duke përdorur këtë prizë, duhet të përmbushni tre hapat e thjeshtë të mëposhtëm:

 • Zhbllokoni zonën e shikimit të tregut
 • Zgjidhni aktivin dhe zhbllokoni një porosi moderne
 • Përfundoni llojin e porosisë që prisni të kryeni, në momentin, në pritje ose porosinë e kërkuar

Merrni një bonus depozite falas prej 50% në Quotex me kodin tonë të promovimit "bobroker50"

Ju mund ta përdorni këtë kod bonus vetëm duke u regjistruar në faqen tonë të internetit.

➨ Ndërmjetësi më i mirë: Regjistrohu për bonusin tënd falas Quotex!

(paralajmërim për rrezikun: Tregtimi përfshin rreziqe)

Përmbledhje e platformës – Aplikacioni më i bukur për tregtarët

Siç kemi diskutuar tashmë, një hapje e shkurtër në prizën MetaTrader 5. Globalisht, është një aplikacion kritik ku shitësit mund të hyjnë nga çdo mjet.

Për më tepër, priza ju mundëson të zhbllokoni deri në 100 diagrame tregtimi në asete të ndryshme tregtare. Kështu, MetaTrader 5 u jep shitësve pajisje mbresëlënëse, me ndikim dhe me vlerë për mirëkuptim të nivelit të lartë. Në këtë fazë, ne do ta ndajmë prizën në disa fraksione të ndryshme me shpjegimin dhe përfitimet e personit.

MetaTrader 5 – Treguesit e tregtimit

Një tregues i specializuar është një pajisje tepër e rëndësishme kur bëhet një ekzaminim shumë teknik. Treguesit teknikë ju mundësojnë të njihni automatikisht disa diagrame në dinamikën e çmimeve të parasë, aksioneve dhe aspekteve të tjera të mjeteve monetare.

Treguesit MT5

Informacioni e bën të thjeshtë që shitësit të bëjnë bindje rreth aktiviteteve të mundshme të çmimeve. Sipas ekzaminimit, ju gjithashtu mund të modifikoni teknikat tuaja të tregtimit.

Ka mjaft tregues teknikë, por të shkëlqyer të shquar dhe tregues të spikatur MT5 janë të përfshira në MetaTrader 5. Ka më shumë se 80 tregues teknikë të aksesueshëm me 21 korniza kohore.

Çdo shitës mund të përdorë cilindo nga këta tregues të specializuar në procedurat dhe teknikat e tyre të tregtimit. Përveç kësaj, shumica e treguesve teknikë vijnë me një bollëk cilësimesh që lehtësojnë shitësit të modifikojnë disa pajisje për detyra.

Për më tepër, shitësit mund të rregullojnë shfaqjen e treguesve me parametra dhe cilësime logjike. Për shembull, kohëzgjatja e lëvizjes normale do të ndryshojë së bashku me trashësinë, ngjyrën dhe vijën. Së fundi, mund ta vendosni treguesin përfundimtar në grafikun e normave ose në panelet e pazgjidhura së bashku me vlerat e tij të hierarkisë. Natyrisht, është e mundur t'i referohemi edhe disa treguesve të tjerë.

Ndërmjetësi më i mirë binar:
(paralajmërim rreziku: Tregtimi është i rrezikshëm)

Pocket Option - Tregtoni me fitime të larta

123455.0/5

Pocket Option - Tregtoni me fitime të larta

 • Mirëpret klientët ndërkombëtarë
 • Ofron pagesa të larta: 90% – 97%+
 • Platformë tregtare e nivelit profesional
 • Procesi i depozitimit të shpejtë
 • Aktivizon Tregtinë Sociale
 • Ofron stimuj bonus falas
(paralajmërim rreziku: Tregtimi është i rrezikshëm)

MetaTrader 4 Vs. 5: Cila është më mirë?

Ndërfaqja e jashtme e MetaTrader 5 nuk ka ndryshuar aq shumë. Gjithashtu, kushtet e menysë dhe ikonave janë si MetaTrader 4, kështu që shitësit do të jenë në gjendje të kapërcejnë ngadalësinë e softuerit me shpejtësi dhe lehtësi.

Për më tepër, përshtypja e terminalit MetaTrader 5 mbetet si MetaTrader 4. Pra, evolucioni i platformë moderne dhe e përditësuar tregtare nuk do të formulojë ndonjë vështirësi të madhe për tregtarët. Megjithatë, ka pak modifikime thelbësore arkitekturore të arritshme midis MetaTrader 5 dhe MetaTrader 4 moderne. Një karakteristikë e re shtesë e jashtëzakonshme dhe e vlefshme është se një mi mund të përdoret për kontrollin e roleve.

Kalendari Ekonomik është gjithashtu një zgjerim efektiv i ndërfaqes. Tani, shitësit dhe tregtarët nuk kërkojnë më të shkojnë në faqet e internetit të shumta duke parë për një periudhë të konsiderueshme rrethanash.

uebsajti mt4

Përfundim: Tregtimi i opsioneve binare është i mundur përmes CLMForex.com dhe MetaTrader 4

Duke shqyrtuar këtë artikull, është e qartë se MT4 dhe MT5 kanë vendosur të ruajnë pozicionin e tyre të mbikëqyrjes së vlerësimit të softuerit të tregtimit në internet në një platformë të ndërtuar siç duhet, ergonomike dhe krijuese, si dhe një komunitet efektiv investitorësh dhe programuesish. 

Tregtimi i opsioneve binare në MetaTrader është shumë i rrallë për t'u gjetur, por kur jeni duke kërkuar, do të gjeni një zgjidhje si udhëzuesi ynë. Është një proces i thjeshtë për të përdorur MetaTrader për tregtimin e opsioneve binare. Ju duhet vetëm një ndërmjetës që po e mbështet atë. Core Liquidity Markets është zgjidhja më e mirë!

Pyetjet më të bëra:

A disponohet tregtimi i opsioneve binare nëpërmjet MetaTrader?

Po, është i disponueshëm përmes ndërmjetësit Core Liquidity Markets. Ekzistojnë vetëm opsione të rralla për të tregtuar binare përmes MetaTrader. Ky ndërmjetës po ofron një shtojcë të integruar për të tregtuar opsionet binare përmes MetaTrader të tyre

A mund të përdor të gjitha mjetet dhe treguesit e MetaTrader për opsionet binare?

Është e mundur të përdoren të gjitha tiparet e MetaTrader duke tregtuar opsionet binare. Për shembull, mund të përdorni treguesit, veçoritë e automatizuara të tregtimit, sinjalet dhe më shumë për të tregtuar opsionet binare nëpërmjet MetaTrader.

Si të tregtoni opsionet binare në MetaTrader?

Klikoni në simbolin e djathtë që quhet për shembull “EURUSDbo”. Pasi të klikoni në "porosi e re" do të hapet një dritare e veçantë tregtare për tregtimin e opsioneve binare. Zgjidhni shumën e investimit dhe kohën e skadimit. Pastaj mund të zgjidhni një opsion vendosjeje ose thirrjeje.

Rreth Autorit

Percival Knight
Percival Knight është një tregtar me përvojë i opsioneve binare për më shumë se dhjetë vjet. Kryesisht, ai tregton tregti 60 sekondash me një normë shumë të lartë goditjeje. Strategjitë e mia të preferuara janë duke përdorur shandan dhe fake-breakouts

Shkruaj një koment