Si të lexoni Shandanët për Opsionet Binare? – Modelet më të mira

A po pyesni veten si të tregtoni opsione binare? A ju ngatërrojnë vlerat e luhatshme të aseteve? Nëse po, mund të merrni ndihmën e shandanëve për të mësuar më shumë rreth lëvizjes së tregut të opsioneve binare. Por para se ta bëni këtë, këtu është një pyetje e shpejtë - a e dini se çfarë janë tabelat e shandanit? Apo mund ta lexoni grafikun? 

Grafikët e shandanit nuk janë gjë tjetër veçse një paraqitje vizuale e trendit të çmimeve të tregut të opsioneve binare. Ai i ndihmon tregtarët të identifikojnë vlerën e një aktivi gjatë një intervali të caktuar. 

Tabela e shandanit

Shandanët janë bërë të njohur me kalimin e kohës, sepse ato ofrojnë detaje të plota të çdo aseti në një shirit të vetëm. Me fjalë të thjeshta, është një nga mënyrat më të lehta për tregtarët për të mbajtur një sy në trendin dhe çmimin e tregut. Megjithëse tabelat e shandanit të opsioneve binare janë mënyrat më të thjeshta për të parashikuar çmimin, të kuptuarit e përbërësve dhe modeleve të tij mund të jetë i ndërlikuar. Por mund të lëvizni poshtë për të mësuar gjithçka rreth tij. 

Komponentët e shandanit shpjegohen:

Për të kuptuar mënyrën e duhur të tregtimit në tregun e opsioneve binare dhe për të lexuar një grafik, është thelbësore të kuptohen komponentët e shandanit. Komponentët nënkuptojnë pjesë të ndryshme të një qiri, të cilat përfaqësojnë pjesë të tjera të informacionit

Në përgjithësi, shandanët janë të kuq dhe jeshil dhe kanë një trup dhe hije. Hija e sipërme e një shandani njihet gjithashtu si fitil, dhe e poshtme është një bisht. Edhe ndryshimi më i vogël në ngjyrë ose model do të thotë që shandani po tregon diçka tjetër. 

Këtu, trupi tregon çmimin e mbyllur dhe të hapur të një aktivi. Dhe hija simbolizon çmimin e lartë dhe të ulët të një aktivi në një interval kohor të caktuar. Hija është e pranishme në pjesën e sipërme dhe bishti në fund të trupit të vërtetë për të treguar ndryshimin midis çmimeve të larta dhe të ulëta. 

› Këshilla jonë: Hapni llogarinë tuaj falas me ndërmjetësin më të mirë binar Quotex!

(paralajmërim rreziku: Kapitali juaj mund të jetë në rrezik)

Ngjyrat

A ngjyra jeshile (bullish) shandan do të thotë se çmimi i hapjes së një aktivi ishte më i vogël se çmimi i mbylljes. Me pak fjalë, tregu i opsioneve binare ka lëvizur lart. Gjithashtu, nëse trupi është më i gjatë, kjo tregon se një artikull i veçantë është blerë kaq shumë në një kohë të caktuar. 

Ngjyrat e shandanit

Nga ana tjetër, nëse shandani është i kuq (rrish), kjo tregon se çmimi i hapjes së një aktivi ishte më shumë se çmimi i mbylljes. Do të thotë se shënuesi ka lëvizur poshtë. 

Këtu, nëse trupi i shandanit është më i gjatë, mund të konkludoni se një artikull është shitur në mënyrë agresive gjatë asaj kohe. 

Hijet

Ashtu si ngjyrat e shandanit, lëvizja e hijes, aka fitil, gjithashtu nënkupton një ndryshim në vlerën e aseteve me kalimin e kohës. Për shembull, hija në rritje simbolizon arritjen më të lartë të çmimit. Në mënyrë të ngjashme, hija e poshtme, aka bisht, tregon çmimin më të ulët të një aktivi në një kornizë kohore të caktuar. 

Për t'ju ndihmuar të kuptoni më shumë se si madhësia e trupit të shandanit, gjatësia e hijes dhe raporti i trupit ndikon në lëvizjen e tregut, ja një analizë e shpejtë. 

Madhësia e trupit të shandanit

Thjesht duke vëzhguar madhësinë e një shandani, mund të kuptoni kaq shumë gjëra. Si fillim, nëse trupi është i gjatë, ai tregon lëvizjen e çmimit në rritje. Gjithashtu, nëse madhësia vazhdon të rritet me kalimin e kohës, mund të konkludoni se çmimi i një aktivi është rritur gjithashtu. 

Madhësitë e shandanit

Megjithatë, nëse trupi bëhet më i vogël, kjo do të thotë se çmimi i një aktivi është ulur dhe trendi i një artikulli të caktuar ka përfunduar. Gjithashtu, një trup konstant tregon stabilitet në treg. 

Gjatësia e hijes së shandanit 

Përveç madhësisë së një shandani, gjatësia e hijes së tij gjithashtu tregon luhatje. Nëse hija e shandanit është më e gjatë në madhësi, kjo thjesht do të thotë që as blerësit dhe as shitësit nuk po fitojnë asgjë ndërsa konkurrojnë. Kështu, stabiliteti është në rrezik. 

Nga ana tjetër, nëse madhësia është e vogël, tregon stabilitet në tregun binar. Kjo sugjeron gjithashtu se blerësit ose shitësit dominojnë tregun, që do të thotë se trendi është i shëndetshëm. 

› Këshilla jonë: Hapni llogarinë tuaj falas me ndërmjetësin më të mirë binar Quotex!

(paralajmërim rreziku: Kapitali juaj mund të jetë në rrezik)

Raporti trup-hije

Trupi më i gjatë i shandanit në krahasim me hijen tregon një tendencë të fortë. Gjatë kësaj faze, çmimi i një aktivi lëviz në drejtim të trendit. Dhe nëse tendenca mbetet e fortë, hija e shandanit është e vogël në madhësi. 

Në mënyrë të ngjashme, një hije e gjatë tregon një tkurrje në një trend. Dhe nëse hija bëhet shumë më e gjatë se trupi, ajo tregon një pikë kthese, që do të thotë pasiguri përsa i përket lëvizjes së çmimeve. 

Pozicioni i Trupit

Në mënyrë ideale, ekzistojnë dy pozicione të njohura të trupit të shandanit. 

  • Në kushtin e parë, ttrupi i tij është i vogël dhe ka dy hije të gjata në të dyja anët. Duke parë këtë pozicion të trupit, mund të arrini lehtësisht në përfundimin se vlera e një aktivi është kthyer në çmimin e tij origjinal. Kjo ndodh sepse kur shitësit u përpoqën të ulnin çmimin, blerësit e rritën atë. 
  • Gjatë skenarit të dytë, trupi është në njërin skaj, dhe ka një hije të gjatë në skajin tjetër. Kjo tregon se një nga aktorët e tregut, dmth. blerësit ose shitësit, është përpjekur ta shtyjë tregun në një drejtim të caktuar. 

Si të lexoni shandanët?

Pyes veten se si të lexoni shandan? Epo, ju mund ta bëni këtë thjesht duke mbajtur një sy në disa gjëra. Ashtu si drejtimi i lëvizjes së tregut, çmimi i hapjes dhe mbylljes së një aktivi dhe njohja e çmimit më të lartë dhe më të ulët të një artikulli gjatë një periudhe kohore të caktuar. 

Përveç kësaj, ju gjithashtu mund të lexoni dhe kuptoni shandanin duke ditur llojin e lëvizjes, nëse lëvizja ishte lineare apo jolineare. Dhe ashtu si tregtarët e suksesshëm, ju gjithashtu mund të vendosni një periudhë. Pra, ndërsa një tabelë e vogël shandanësh me opsione binare është e mrekullueshme, këshillohet të kërkoni një tabelë më të madhe për të kuptuar më mirë se çfarë po ndodh në treg. 

Duke bërë këtë, ju mund të kuptoni lëvizjen e tregut dhe ndjenjat e tregtarëve në një mënyrë më të saktë. 

Modelet më të mira të shandanit për tregtimin e opsioneve binare

Për të mbajtur një skedë mbi lëvizjen e çmimeve dhe drejtimin e ardhshëm e aseteve të opsioneve binare, duhet të dini rreth pesë modeleve bazë të shandanit. Me ndihmën e modeleve të shandanit, mund të merrni një ide se si ndryshon marrëdhënia midis kërkesës dhe ofertës. 

Në përgjithësi, shandanët janë ose lart ose poshtë në drejtim; dy modele të ndryshme i ndajnë ato, dmth., bearish dhe bullizmi. Pasi të keni kuptuar këto modele, do të dini se si të lexoni shandanë. 

Shikoni videon time të plotë të modelit të grafikut:

YouTube

Duke ngarkuar videon, ju pranoni politikën e privatësisë së YouTube.
Mëso më shumë

Ngarko videon

PGlmcmFtZSB0aXRsZT0iVGhlIGJlc3QgQmluYXJ5IE9wdGlvbnMgQ2hhcnQgUGF0dGVybnMgKEhpZ2ggcmV0dXJuIHJhdGUhICsgU3RyYXRlZ2llcykiIHdpZHRoPSI2NDAiIGhlaWdodD0iMzYwIiBzcmM9Imh0dHBzOi8vd3d3LnlvdXR1YmUtbm9jb29raWUuY29tL2VtYmVkL3ZLdS13UEVqSXpjP2ZlYXR1cmU9b2VtYmVkIiBmcmFtZWJvcmRlcj0iMCIgYWxsb3c9ImFjY2VsZXJvbWV0ZXI7IGF1dG9wbGF5OyBjbGlwYm9hcmQtd3JpdGU7IGVuY3J5cHRlZC1tZWRpYTsgZ3lyb3Njb3BlOyBwaWN0dXJlLWluLXBpY3R1cmUiIGFsbG93ZnVsbHNjcmVlbj48L2lmcmFtZT4=

1. Doji

Një nga modelet më të njohura të shandanit është doji. Ky model përdoret zakonisht për të treguar pavendosmëri në treg. Modeli Doji ka një trup të vogël, që do të thotë se mbyllja dhe hapja e tregut vihen re në të njëjtin nivel. 

Mund të gjeni lehtësisht një model Doji në grafik pasi duket si një shenjë plus. 

Shandani Doji

2. Çekiç

Përveç Doji, çekiçi është modeli i mëposhtëm i rëndësishëm për të cilin duhet të dini. Një trup i vogël i qiriut është në pozicionin e sipërm në një model çekiç, dhe ka një bisht të gjatë poshtë. 

Modeli i çekiçit përdoret për të treguar një rënie të çmimit. Megjithatë, çmimi i aktivit fillon të rritet gradualisht. Nëse ngjyra e çekiçit është me ngjyrë jeshile, kjo do të thotë se tregu i demit është më i fortë. Gjithashtu, kjo është një kohë e mirë për të investuar në opsionet binare. 

Çekani i shandanit

3. Guri i varrit

Guri i varrit është një model tjetër i tabelës së shandanit. Këtu, trupi i vogël i qiririt është vendosur në fund, dhe ka një fitil të gjatë të sipërm. Me fjalë të thjeshta, guri i varrit është e kundërta e çekiçit. 

Nëse shihni një model guri varri, thjesht mund të arrini në përfundimin se blerësit janë gati të marrin komandën e tregut. 

Doji-shandan-modele

4. Njeri i varur

Edhe pse njeriu i varur duket kryesisht si çekiç, është ndryshe. Në këtë model, pjesa e sipërme e trupit të vogël tregon një tendencë rritëse në treg. 

Një burrë i varur me bearish është relativisht më i fortë se ai bullish. 

Njeri i varur me shandan

5. Mbajtja e rripit 

Modeli i fundit i grafikut të shandanit është mbajtësi i rripit. Ky model nënkupton një gjë, dmth. emocionet e investitorëve po ndryshojnë me kalimin e kohës. 

Tani, nëse vëreni një model të rritjes së mbajtjes së rripit, mund të supozoni një tendencë rënëse. Në këtë model, çmimi i hapjes së një aktivi është më i ulët. Pastaj, megjithatë, fillon të rritet me kalimin e kohës. Si rezultat, trupi bëhet më i gjatë, dhe fitili bëhet më i shkurtër, i vendosur në krye. 

Nga ana tjetër, nëse vëreni modelin e rënies, mbani mend se gjërat do të ndryshojnë. Me fjalë të thjeshta, do të ketë një trend rritës pasi çmimi i hapjes ishte më i lartë. Por filloi të bjerë. Trupi i qiririt është më i gjatë dhe ka një bisht më të vogël në fund. 

Mbajtja e rripit të shandanit

Strategjitë e shandanit për tregtarët

Kur bëhet fjalë për tregtimin e opsioneve binare, mund ta bëni atë në tre mënyra, në varësi të shandanëve. Lëvizni poshtë për të parë. 

› Këshilla jonë: Hapni llogarinë tuaj falas me ndërmjetësin më të mirë binar Quotex!

(paralajmërim rreziku: Kapitali juaj mund të jetë në rrezik)

Tregtoni shandanë të vetëm 

Gjithmonë mbani mend se tregtimi i një shandani të vetëm bazohet në një qiri të vetëm. Prandaj, bazuar në veprimin e një dite të vetme, formohet një single tregtare. Pra, është një parashikim afatshkurtër. 

Ndërsa shandanët e vetëm tregtar ndihmojnë në parashikimin e çmimit, ai në përgjithësi dështon të japë një vizion afatgjatë pasi gjithçka përfundon bazuar në veprimin e një dite të vetme. 

Nëse doni të bëni një fitim duke tregtuar një shandan të vetëm, duhet të mbani mend disa gjëra. Si fillim, duhet të investoni në një shandan që ka një vrull të qartë. Gjithashtu, duhet ta mbani të shkurtër kohën e skadimit. 

Gjatë kësaj kohe, duhet të kërkoni modele Doji në grafik. Ndërsa tregu është i qëndrueshëm gjatë asaj kohe, skenari nuk do të jetë i njëjtë. Prandaj, duhet të kërkoni për opsionet kufitare, të cilat ndajnë të njëjtin çmim si modeli Doji. 

Per opsionet e kufirit, përpiquni të zgjidhni një kohë më të gjatë skadimi. Ju mund të zgjidhni këtë strategji marketingu për të qëndruar vigjilent, për të bërë lëvizje të shpejta dhe për të pësuar humbje të konsiderueshme. 

Tregtoni më shumë shandanë

Përveç metodës së tregtimit me shandanë të vetëm, ekziston një metodë tjetër tregtimi që mund të zgjidhni. Po tregton më shumë shandanë. 

Për këtë, ju mund të llogarisni shumën e të gjithë shandanët në dispozicion. Gjithashtu, kur shihni tendencën e më shumë shandanëve, ju merrni një ide më të mirë të lëvizjes së tregut. Dhe mund të fitoni më shumë. 

Një përfitim tjetër i tregtimit të më shumë shandanëve është se ju keni një shans për të kuptuar ndryshimet dhe ndjenjat e tregut. Për të mos përmendur që duke qenë se po llogaritni shumën e kaq shumë shandanëve, keni një shans për të zgjedhur një afat më të gjatë.

Ndërmjetësi më i mirë binar:
(paralajmërim rreziku: Tregtimi është i rrezikshëm)

Quotex - Tregtoni me fitime të larta

123455.0/5

Quotex - Tregtoni me fitime të larta

  • Pranon klientë ndërkombëtarë
  • Min. depozitë $10
  • $10,000 demonstrim
  • Platformë profesionale
  • Fitim i lartë deri në 95%
  • Tërheqje të shpejta
(paralajmërim rreziku: Tregtimi është i rrezikshëm)

Kombinoni shandanin me tregues të tjerë

Mënyra e fundit që mund të tregtoni shandan është me duke kombinuar shandanin me tregues të tjerë. Kur e bëni këtë, po maksimizoni mundësinë tuaj për të bërë më shumë fitim. Kështu, nuk do të keni më shumë humbje. Në këtë mënyrë, ju gjithashtu hapni kaq shumë mundësi të ndryshme tregtare për veten tuaj. Dhe nëse koha juaj është e duhur, ju gjithashtu mund të hapni derën e suksesit dhe të bëheni një tregtar mjeshtër. 

Kombinoni grafikët e shandanit me tregues

Si të lexoni një qiri të vetëm?

Nëse zgjidhni të tregtoni shandanë të vetëm, duhet të dini mënyrën e duhur për të lexuar një qiri të vetëm.

Kur tregtoni një qiri të vetëm dhe vëreni një hije të gjatë të sipërme, çmimi do të ulet. Kjo është për shkak se investitorët duan të shesin. Nga ana tjetër, nëse vëzhgoni një hije të gjatë në rënie, kjo do të thotë se çmimi i tregut po rritet. 

Në mënyrë të ngjashme, nëse ka një model qiri Doji, ai tregon pavendosmëri. Dhe kjo gjë tregon të njëjtin çmim hapjeje dhe mbylljeje. Së fundi, nëse vëreni model çekiç në grafik gjatë tregtimit të një shandani të vetëm, kjo do të thotë që blerësit janë në veprim. 

› Këshilla jonë: Hapni llogarinë tuaj falas me ndërmjetësin më të mirë binar Quotex!

(paralajmërim rreziku: Kapitali juaj mund të jetë në rrezik)

Përfundim: Modelet e shandanit janë shumë të këshillueshme

Kur jeni duke tregtuar në tregun e opsioneve binare, është shumë e këshillueshme që të lexoni një tabelë shandani për të pasur një ide dhe kuptim më të mirë të lëvizjes së tregut. 

Kur shihni paraqitjen vizuale të trendit të çmimeve të një tregu, ju merrni një ide se si po lëviz ky treg i paqëndrueshëm. Për shembull, grafiku Candlestick ju ndihmon të kuptoni drejtimin e tregut, çmimin e hapjes, çmimin e mbylljes, çmimin më të lartë dhe çmimin më të ulët. 

Gjithashtu, kur jeni duke lexuar grafikun e shandanit, përpiquni ta vendosni atë në anën e periudhës më të gjatë në mënyrë që të keni kohë të mjaftueshme për të analizuar tregun. Dhe pasi të keni analizuar gjithçka, jeni i lirë të investoni. 

Para se të investoni, mos harroni të kontrolloni gjithçka me një profesionist për të eliminuar mundësinë e humbjes së parave në binaryoptions.com

Rreth Autorit

Percival Knight
Unë jam një tregtar me përvojë i opsioneve binare për më shumë se 10 vjet. Kryesisht, unë tregtoj 60 tregti të dytë me një normë shumë të lartë goditjeje.

Shkruaj një koment

Çfarë të lexoni më pas