6 Strategjitë më të mira të opsioneve binare që funksionojnë për fillestarët 2023

Në këtë faqe, ne do t'ju tregojë 6 strategjitë tona më të mira të opsioneve binare. Ata kane normat e goditjes mbi 60%. Mund ta përdorni lehtësisht në çdo afat kohor si 60 sekonda ose më shumë kohë skadimi. Gjithashtu, është e mundur të përdorni strategjinë Martingale për të përmirësuar rezultatet tuaja. Më e mira quhet "Strategjia e Breakout False. Ajo funksionon në çdo aset dhe në çdo kornizë kohore. Mësoni të tregtoni me fitim në pak çaste. Shikoni foton më poshtë për përshtypjet e para.

Nëse tregtoni vetëm këtë stil tregtimi, është e mundur të fitoni shumë para. Në kapitujt e ardhshëm, ne do t'ju ofrojmë më shumë informacion për të fituar kundër tregut!

Strategjitë e opsioneve binare të shpjeguara
Gjeni strategjitë më të mira të opsioneve binare këtu

Çfarë është një strategji e opsioneve binare?

Strategjia e opsioneve binare është një metodë tregtimi që përdoret për të parashikuar lëvizjen e çmimit të një aktivi të caktuar themelor dhe për të përcaktuar nëse do të blihet apo të shitet një opsion binar.

Strategjia e opsioneve binare duhet të ndjekë rregullat strikte të planit tuaj tregtar. Një strategji mund të përshtatet në çdo kornizë kohore, tregu ose platforme tregtare që ofron tregti binar. Pa një strategji të opsioneve binare ju tregtoni të verbër në treg dhe fitimet dhe humbjet tuaja krijohen rastësisht.

Pse keni nevojë për një strategji të opsioneve binare?

Strategjitë e opsioneve binare mund të jenë metoda të ndryshme për të tregtuar në treg. Para së gjithash, një strategji e opsioneve binare nuk duhet të jetë e vështirë. Është e mundur të fitoni para me ide dhe metoda të thjeshta. Prandaj është e rëndësishme të përdoren rregulla strikte për tregtimin në treg. Gabimi më i zakonshëm është mosmbajtja e rregullave tuaja! Për më tepër, një strategji e mirë redukton tregtimin emocional dhe irracional.

Shumica e tregtarëve humbasin paratë e tyre sepse tregtojnë pa një metodë dhe strategji të provuar. Tregtarët e avancuar e dinë se si funksionon tregu dhe ata praktikojnë shumë metodat e tyre. Ju duhet të mësoni dhe të merrni një njohuri më të lartë të tregut. Nga përvoja jonë, nuk është e lehtë të mësosh të tregtosh me sukses në një horizont të shkurtër kohor. Në artikullin e mëposhtëm do t'ju japim rregulla strikte për tregtimin e tregjeve dhe do t'ju tregojmë sesi strategjitë funksionojnë lehtësisht dhe me sukses.

Lista e 6 strategjive më të mira të tregtimit të opsioneve binare:

 1. Strategjia e Breakout False
 2. Ndiqni Strategjinë e Trendit
 3. Strategjia e Ylberit
 4. Strategjia e shandanit
 5. Strategjia e Indeksit të Fluksit të Parasë
 6. Strategjia e Breshkave

Një parashikim i gabuar mund t'ju bëjë të humbni një shumë të madhe parash. Prandaj, është thelbësore të krijohen disa strategji binare për të menaxhuar rrezikun dhe paratë. Më poshtë janë përmendur strategjitë kryesore të tregtimit: 

1. Strategjia e rreme e Breakout

Strategjia False Breakout është mënyra më e saktë për të tregtuar tregjet. Shpërthimet e tregtimit nuk funksionojnë shumë mirë. Ne e kemi testuar atë shumë herë në të kaluarën (Ne do t'ju tregojmë arsyen pse nuk funksionon mirë më poshtë). Pas një shpërthimi, tregu kthehet shumicën e kohës.

Gjithçka që duhet të bëni: është të kërkoni për një nivel (të lartë/të ulët ose mbështetje/rezistencë) dhe prisni që tregu të thyejë nivelin. Nëse tregu kthehet, ju mund të shkoni shkurt (vënë) dhe të gjatë (thirrni).

Breakout i rremë: Tregu thyen një të lartë/të ulët ose mbështetje/rezistencë dhe kthehet në nivel, dhe qëndron nën/mbi nivelin. Mbështetja/rezistenca është më shumë se një e lartë/e ulët me radhë. Ju mund ta përdorni këtë metodë në çdo afat kohor dhe me çdo aktiv/treg. Është universale. Shihni foton më poshtë!

Teorike-metoda-Binare-Opsione-strategji
Metoda teorike

Shikoni videon tonë në lidhje me këtë strategji binare:

YouTube

Duke ngarkuar videon, ju pranoni politikën e privatësisë së YouTube.
Mëso më shumë

Ngarko videon

PGlmcmFtZSB0aXRsZT0iQmVzdCBCaW5hcnkgT3B0aW9ucyBUcmFkaW5nIFN0cmF0ZWd5IGZvciBiZWdpbm5lcnMgKDYwIHNlY29uZHMgdHJhZGluZykiIHdpZHRoPSI2NDAiIGhlaWdodD0iMzYwIiBzcmM9Imh0dHBzOi8vd3d3LnlvdXR1YmUtbm9jb29raWUuY29tL2VtYmVkL3lWZGptTGFpT3NNP2ZlYXR1cmU9b2VtYmVkIiBmcmFtZWJvcmRlcj0iMCIgYWxsb3c9ImFjY2VsZXJvbWV0ZXI7IGF1dG9wbGF5OyBjbGlwYm9hcmQtd3JpdGU7IGVuY3J5cHRlZC1tZWRpYTsgZ3lyb3Njb3BlOyBwaWN0dXJlLWluLXBpY3R1cmU7IHdlYi1zaGFyZSIgYWxsb3dmdWxsc2NyZWVuPjwvaWZyYW1lPg==
➨ Regjistrohu me ndërmjetësin më të mirë binar Pocket Option tani!

(paralajmërim rreziku: Kapitali juaj mund të jetë në rrezik)

Pse funksionon kaq mirë kjo Strategji e Opsioneve Binare?

Për këtë pyetje, është e rëndësishme të keni më shumë njohuri. Në nivelet më të larta dhe të ulëta ka shumë humbje nga tregtarët e tjerë në treg. Tregtarët profesionistë e përdorin këtë njohuri për të marrë likuiditet të lartë për pozicionet e tyre. Ata largohen ose hapin një tregti ku ka likuiditet të lartë. Në shumicën e rasteve, ata do të falsifikojnë këtë shpërthim, ose tregu do të kthehet për shkak të pozicioneve të mbyllura.

Ka shumë tregtarë që do të tregtojnë të tilla shpërthime. Algoritmet programohen dhe aktivizohen për t'i bërë ata të humbasin para.

Faktet:

 • Stop-humbjet shkaktohen me një shpërthim
 • Shumë humbje të ndalimit nënkuptojnë likuiditet më të lartë
 • Kjo njohuri përdoret për të hapur ose mbyllur pozicione të mëdha
 • Tregu do të kthehet në shumicën e rasteve
 • Ndonjëherë është një kthesë e shkurtër, dhe ndonjëherë, tendenca do të ndryshojë plotësisht

Cilat nivele janë më të mirat për tregtim?

Rritjet dhe uljet e reja dhe të freskëta janë nivelet më të mira për këtë strategji më të mirë për tregtimin binare! Me disa ngritje radhazi, ka më shumë gjasa që tregu të kalojë këtë nivel. Kërkoni për ngritje të mëdha të reja dhe të freskëta. Për rezultatet më të mira, niveli duhet të krijohet në ditën aktuale. Shihni foton më poshtë.

Nivele të ndryshme hyrëse për tregtimin e opsioneve binare
Nivele të ndryshme për hyrjet tuaja

Për më tepër, nivelet më të mira morën V-Form. Ne do t'ju tregojmë foton më poshtë. V-Forma shihet qartë nga shumë tregtarë të tjerë në treg. Ata i vendosin humbjet e tyre në këto nivele. Gjithashtu, është e mundur të tregtohet forma V si mbështetje dhe rezistencë. Ne më tepër presim për shpërthimin e rremë të V-Form. Funksionon me një shkallë të lartë të goditjes dhe lehtë mund të fitoni para tregtimi i opsioneve binare.

➨ Regjistrohu me ndërmjetësin më të mirë binar Pocket Option tani!

(paralajmërim rreziku: Kapitali juaj mund të jetë në rrezik)

V-Forma-Tagram-analiza
Forma V e nivelit më të mirë

Kur të zgjidhni hyrjen tuaj? - Për fillestarë

Tregtarët me rrezik hapin një pozicion drejtpërdrejt në të kundërtën e shpërbërjes. Sipas mendimit tonë, ekziston një mënyrë më e mirë për të marrë rezultate të mira. Në foton më poshtë, ne do t'ju tregojmë shënimet e sakta. Zgjidhni nivelin në tregje. Nëse tregu e kalon nivelin prapa, ju mund të hapni tregtinë. Është po aq e thjeshtë sa tingëllon. Ndonjëherë do t'ju duhen 2-3 tregti për të bërë një fitim. Kjo është arsyeja pse ne dyfishojmë shumën e investimit nëse humbim një tregti.

Informacion shtese: Mund të prisni që një qiri të mbyllet poshtë/sipër të nivelit të daljes për të marrë një konfirmim më të mirë

Cilin afat kohor mund të përdor për këtë Strategji të opsioneve binare?

Ju mund të përdorni çdo kornizë kohore për këtë strategji më të mirë për opsionet binare. Koha nuk ka rëndësi për analizën tuaj. Vetëm çmimi i aktivit ka rëndësi. Asnjë tregtar profesionist nuk kujdeset për kohën. Do të shihni që afatet e vogla kohore janë më të vështira për t'u tregtuar sepse duhet t'i kushtoni më shumë vëmendje tregut. Duhet të reagoni shumë më shpejt se në periudha më të larta kohore. Si përfundim, vetëm çmimi i aktivit ka rëndësi.

Binary-Options-strategy-entry-example
Hyrja e saktë e tregtisë

Shihni një video tjetër me një shembull të saktë të shpërthimit të rremë:

YouTube

Duke ngarkuar videon, ju pranoni politikën e privatësisë së YouTube.
Mëso më shumë

Ngarko videon

PGlmcmFtZSB0aXRsZT0iSG93IHRvIG1hc3RlciA2MCBzZWNvbmRzIEJpbmFyeSBUcmFkaW5nIOKtkO+4jyBQb2NrZXQgT3B0aW1hc3RlciA2MCBzZWNvbmRzIEJpbmFyeSBUcmFkaW5nIOKtkO+4jyBQb2NrZXQgT3B0aW1hc3Rlcia B3aWR0aD0iNjQwIiBoZWlnaHQ9IjM2MCIgc3JjPSJodHRwczovL3d3dy55b3V0dWJlLW5vY29va2llLmNvbS9lbWJlZC84aXJ3YmVNWDUW5Wlbd9 b3JkZXI9IjAiIGFsbG93PSJhY2NlbGVyb21ldGVyOyBhdXRvcGxheTsgY2xpcGJvYXJkLXdyaXRlOyBlbmNyeXB0ZWQtbWVkaWE21ldGVyOyOyBhdXRvcGxheTsgY2xpcGJvYXJkLXdyaXRlOyBlbmNyeXB0ZWQtbWVkaWE71TpZjSmV0WEXB0ZWQtbWVkaWE71TpZjs10 pbi1waWN0dXJlOyB3ZWItc2hhcmUiIGFsbG93ZnVsbHNjcmVlbj48L2lmcmFtZT4=
Ndërmjetësi më i mirë binar:
(paralajmërim rreziku: Tregtimi është i rrezikshëm)

Pocket Option - Tregtoni me fitime të larta

123455.0/5

Pocket Option - Tregtoni me fitime të larta

 • Pranon klientë ndërkombëtarë
 • Pagesa të larta 95%+
 • Platformë profesionale
 • Depozita të shpejta
 • Tregti Sociale
 • Shpërblime falas
(paralajmërim rreziku: Tregtimi është i rrezikshëm)

2. Ndiqni strategjinë e trendit

Strategjia e ndjekjes së trendit

Kjo është një nga strategjitë më të mira të tregtimit binare për fillestarët. Kjo strategjia e ndjekjes së trendit mund të aplikohet kudo, pavarësisht nga shuma e tregtimit ose tregu. Së pari, duhet të studioni grafikun e tregtimit dhe modelin e linjave. Ju duhet të keni vënë re se ato zakonisht shkojnë në një mënyrë zigzag. Kjo mund të duket si një punë e lehtë, por kërkon praktikë. 

Së pari, është më mirë të njiheni me grafikët e tregtimit dhe trendin e tyre në aplikacionet e tregtimit demo përpara se të tregtoni paratë tuaja në një treg në kohë reale.

Pasi të mësoni të lexoni modelin, do të jetë e lehtë të parashikoni nëse çmimi i aktivit do të shkojë i lartë apo i ulët. Megjithatë, kjo strategji më e mirë binare nuk është shumë e besueshme për tregti të shkurtra. Për të aplikuar këtë strategji më të mirë të opsioneve binare, duhet të studioni grafikun dhe të shihni lëvizjen e vijave. 

Nëse linja rritet, çmimet rriten dhe anasjelltas. Nëse vija është horizontalisht e drejtë, atëherë gjeni një mundësi tjetër për të tregtuar paratë tuaja. 

Është thelbësore të keni njohuri praktike, të praktikoni në faqet e tregtimit demo dhe të merrni një ide të qartë. 

➨ Regjistrohu me ndërmjetësin më të mirë binar Pocket Option tani!

(paralajmërim rreziku: Kapitali juaj mund të jetë në rrezik)

3. Strategjia e ylberit 

Lajme

Përdorimi i kësaj strategjie më të saktë të opsioneve binare duhet të bëhet në kombinim me strategjinë e lajmeve. Së pari, ju duhet të dini natyrën e tregut ku po tregtoni. Më pas, pasi të dini për trendin e vazhdueshëm, mund të filloni të përdorni këtë strategji. Kjo është një strategji e fortë që rrit shanset për parashikime të drejta dhe për të fituar. 

Kjo strategji më e mirë tregtare binare përdor sinjale bazë për të bërë parashikime të besueshme për çmimin e aktivit. 

Strategjia e ylberit është një model që përfshin përdorimin e mesatareve të ndryshme në veprime me periudha të ndryshme. Secila prej këtyre periudhave identifikohet me një ngjyrë të ndryshme. 

Mesatarja lëvizëse përdoret për të njohur ndryshimet e çmimeve. Mesataret lëvizëse me shumë periudha reagojnë ngadalë ndaj ndryshimeve të çmimeve dhe mesataret lëvizëse me pak periudha reagojnë shpejt. 

Nëse vëreni një lëvizje të fortë në grafikun e aktiveve, mesataret lëvizëse ka shumë të ngjarë të lëvizin nga një drejtim i ngadaltë në një drejtim të shpejtë në tendencat në kohë reale.  

Lajme Trading Strategjia Rainbow

Mesatarja që lëviz më shpejt do të vendoset më afër çmimit të aktivit, e dyta më afër do të jetë e dyta më e shpejtë dhe e treta më afër çmimit do të jetë mesatarja lëvizëse e tretë, e kështu me radhë. 

Kur vëreni se mesataret e shumta lëvizëse vendosen në modelin siç u diskutua më lart, mund të thoni një lëvizje të qëndrueshme në çmim në një drejtim të përcaktuar. Prandaj, kur hasni një model dhe trend të tillë, tregtoni paratë tuaja menjëherë pasi kjo është një kohë e favorshme.  

Ju mund të zgjidhni sa mesatare dëshironi të përdorni. Shumica e tregtarëve të mirë përdorin tre mesatare lëvizëse. 

Nëse mesataret lëvizëse janë të pozicionuara në mënyrë që vija më e shkurtër të jetë mbi mesataren lëvizëse mesatare dhe më e gjata është nën vijën e mesme ose mesataren lëvizëse. Ju duhet të tregtoni me rënien e çmimeve të aktiveve. 

Varet nga ju që të përcaktoni numrin e mesatareve lëvizëse në një periudhë. Prandaj, rekomandohet të përdorni një dupleks periodash që keni përdorur më parë në çdo mesatare lëvizëse. 

Ky ndryshim në numrin e periudhave të përdorura në mesatare të ndryshme lëvizëse do t'ju japë raporte të besueshme, të cilat, nga ana tjetër, do t'ju japin sinjale të sakta. 

Për fillestarët, këshillohet përdorimi i raportit 5, 10, 15, 20, e kështu me radhë. 

Hapat që mund të ndërmerrni për të arritur rendin e duhur:

 • Tregtoni menjëherë – pasi të keni arritur një model të dëshiruar ose të njohur pasi mesatarja e fundit lëvizëse të pozicionohet, është koha e duhur për të investuar paratë tuaja. 
 • Praktikoni durimin – nëse doni të testoni strategjinë më të mirë për opsionet binare dhe të shmangni përfshirjen, atëherë prisni për një periudhë. Në këtë mënyrë, ju mund të kontrolloni nëse sinjali ju ndihmoi për të bërë parashikimin e duhur apo jo.
 • Prisni për 2-3 periudha - ky hap ju jep një ndjenjë sigurie, veçanërisht kur tregtoni një sasi të madhe parash dhe nuk doni të rrezikoni të mbështeteni vetëm në një periudhë. Ju prisni dy deri në tre periudha ose edhe më shumë sipas dëshirës tuaj. 
 • Merrni kohën tuaj për të kuptuar trendin e grafikut të aktiveve dhe më pas bëni një lëvizje. Sidoqoftë, prisni jo më shumë se tre periudha. Pas tre periudhave, tregu mund të fillojë të ndryshojë dhe tendenca të reja mund të shfaqen. 
➨ Regjistrohu me ndërmjetësin më të mirë binar Pocket Option tani!

(paralajmërim rreziku: Kapitali juaj mund të jetë në rrezik)

4. Strategjia e shandanit 

Strategjia e shandanit

Steve Nison prezantoi strategjinë e formimit të shandanit binar në një nga librat e tij në vitin 1991. Një tregtar i mirë duhet të dijë të lexojë grafikët e aseteve.

Pasi të kuptoni modelet dhe lëvizjet e tij, do të jetë e lehtë për ju të parashikoni lëvizjen e ardhshme të aktivit në grafikët. Për shembull, ekziston një formim model në grafikët e aktiveve të quajtur formimi i shandanit. Modelet e formuara nga vijat që shkojnë lart e poshtë duken si shandan.

Linja e sipërme është çmimi më i lartë, i quajtur mali, dhe vija e poshtme është më e ulëta, e quajtur luginë. Nuk ka asnjë formacion specifik në këtë strategji, por ka disa që duhet të mësoni t'i identifikoni dhe lexoni për t'i tregtuar më mirë. 

Për të aplikuar këtë strategji të tregtimit të opsioneve binare, duhet të vëzhgoni grafikun dhe modelin e çmimeve për një kohë. Do të vini re disa formime të përsëritura të modelit. Atëherë mund të përdorni njohuritë dhe përvojën tuaj për të parashikuar nëse linja do të rritet ose do të bjerë. 

➨ Regjistrohu me ndërmjetësin më të mirë binar Pocket Option tani!

(paralajmërim rreziku: Kapitali juaj mund të jetë në rrezik)

5. Strategjia e Indeksit të Fluksit të Parasë 

shkëmbimet
Strategjia e Indeksit të Fluksit të Parasë

Kjo strategji më e mirë e opsioneve binare është e dobishme nëse planifikoni ta luani shpejt, le të themi 5 minuta. Po, kjo strategji funksionon kaq shpejt. Është i shpejtë dhe efektiv.  

Duke qenë një tregtar i tregtimit të opsioneve binare, duhet të jeni të vetëdijshëm se tregu i tregtimit nuk është i rastësishëm në afat të shkurtër. Një përfitim tjetër i kësaj strategjie është se ju kursen një sasi të mirë kohe. Nëse luani në 5 minuta, mund të bëni më shumë tregti në ditë. 

Sidoqoftë, tregtimi i tillë i opsioneve binare afatshkurtër strategjitë janë të nevojshme menaxhimi i rrezikut dhe analiza teknike. Duhet të dini që çmimet e aksioneve nuk ndryshojnë në 5 minuta, pavarësisht nëse kompania po punon mirë apo keq në treg. Pra, strategjia e indeksit të fluksit të parave kursen kohë, por përfshin gjithashtu shumë rreziqe. 

E vetmja gjë që ndryshon çmimin e aktivit në një periudhë të shkurtër është kërkesa dhe oferta. Këta dy faktorë përcaktojnë nëse çmimi i aktivit do të rritet apo do të bjerë në një periudhë koncize.  

Për të zotëruar këtë strategji dhe për të fituar para çdo 5 minuta me opsionet binare, duhet të mësoni analizën teknike. Kjo do t'ju ndihmojë të kuptoni nëse tregtarët e tjerë po shesin apo blejnë. Pasi ta kuptoni këtë, do të jetë e lehtë të përdorni strategjinë e IMF-ve me treguesin e indeksit të rrjedhës së parasë. 

Treguesi i indeksit të IMF-ve – treguesi ju tregon raportin e aktivit të shitur me numrin e aktivit të blerë. Vlera në përgjithësi është midis 0-100. 

Le të kuptojmë tani se si funksionon treguesi i indeksit të rrjedhës së parasë:

 • Numri 0 - tregon se shumë tregtarë aktivë planifikojnë të shesin aktivin. 
 • Numri 50 - tregon se një numër i barabartë tregtarësh aktivë dëshirojnë të blejnë dhe shesin aktivin. 
 • Numri 100 - tregon se të gjithë tregtarët aktivë në platformë duan të blejnë aktivin. 

Tani që e kuptoni marrëdhënien midis raportit të treguesit të IMF-së dhe tregtarëve që planifikojnë blerjen ose shitjen e aktivit, do të jetë e lehtë për ju të zgjidhni një opsion dhe të siguroni paratë tuaja. Përveç kësaj, ju mund të vlerësoni lehtësisht lëvizjen e çmimit të aktivit pasi të kuptoni kërkesën dhe ofertën. 

Me fjalë më të thjeshta, nëse numri i tregtarëve që blejnë një aktiv është shumë më i madh se numri i tregtarëve që shesin të njëjtin aktiv. Do të ketë më pak tregtarë që të detyrojnë çmimin e aseteve lart. Si rezultat, kërkesa dhe çmimi do të ulen të dyja.

Në të njëjtën mënyrë, nëse numri i tregtarëve që shesin një aktiv është më i madh se numri i tregtarëve që e blejnë atë, oferta do të zvogëlohet dhe çmimet do të rriten. 

Më poshtë janë përmendur mënyrat se si mund të përdorni indeksin MFL për parashikimin tuaj të ardhshëm të saktë:

 • Nëse indeksi i rrjedhës së parasë është më shumë se 80. Kjo do të thotë që shumë tregtarë blejnë aktivin dhe çmimet mund të bien. 
 • Nëse indeksi i rrjedhës së parasë është më i vogël se 20. Kjo do të thotë që shumë tregtarë shesin aktivin dhe çmimet ka të ngjarë të rriten.

Kjo strategji më e mirë për të tregtuar opsionet binare funksionon më së miri për një periudhë të shkurtër. Tregtarët zakonisht përdorin këtë strategji për të luajtur baste 5 minutash. Në planin afatgjatë, është e vështirë të parashikohet procesi përmes kësaj strategjie pasi shkon në ekstreme. Pra, shmangni përdorimin e kësaj strategjie për tregtitë tuaja afatgjata. 

➨ Regjistrohu me ndërmjetësin më të mirë binar Pocket Option tani!

(paralajmërim rreziku: Kapitali juaj mund të jetë në rrezik)

6. Strategjia e Breshkave 

Strategjia e Tregtimit të Breshkave të Opsioneve Binare
Strategjia e Tregtisë së Breshkave

Kjo është një nga strategjitë më të mira të opsioneve binare midis tregtarëve. Siç sugjeron emri, kjo strategji përdor lëvizjen e çmimeve të aktiveve në njëzet ditët e fundit. Pastaj përdorni këto të dhëna për të parashikuar goditjen e radhës; mund të jetë i lartë ose i ulët. Kjo strategji ju ofron dy sinjale:

 • Sinjali i blerjes – kur lëvizja aktuale e çmimit është më e lartë se shiritat/linjat e 20 ditëve të fundit. 
 • Sinjali i shitjes – kur lëvizja aktuale e çmimit është më e ulët se shiritat/linjat e 20 ditëve të fundit. 

Kjo është një nga strategjitë më të mira të tregtimit të opsioneve binare dhe mund të përdoret lehtësisht nga fillestarët. Megjithatë, rezultati i strategjisë së breshkave ka qenë i përzier. Strategjitë e tregtimit ndihmojnë një tregtar në identifikimin e sinjaleve; asnjëri prej tyre nuk premton të jetë i saktë 100%.

Arsyet për të përdorur një strategji tregtare të opsioneve binare:

 1. Zbatimi i veprimeve pa planifikim apo strategji të duhur është subjekt i dështimit. Prandaj, është thelbësore të bëni një strategji përpara se të tregtoni paratë tuaja në çdo platformë. 
 2. Janë para të vërteta me të cilat merreni. Për të qenë një tregtar i suksesshëm, duhet të dini vendin ku po vendosni paratë tuaja. 
 3. Kurrë mos e trajtoni tregtinë si bixhoz të thjeshtë nëse përpiqeni të jeni një tregtar i mirë. Mos u mbështetni në supozime. Në këtë mënyrë, ju vetëm do të humbni paratë tuaja.
 4. Përdorimi i strategjive ju jep sinjale të forta në lidhje me lëvizjen e çmimeve të aktiveve. Megjithatë, ju mund ta përdorni situatën për të bërë një fitim të madh vetëm nëse e kuptoni trendin dhe parashikoni saktë. 
 5. Ju shpëton nga marrja e vendimeve impulsive dhe emocionale. 
 6. Pasi të zhvilloni strategjinë më të mirë për opsionin binar që funksionon për ju, mund ta zotëroni dhe modifikoni atë për të bërë një fitim afatgjatë.
 7. Përdorimi i strategjive të menaxhimit të parave për të vendosur se sa para do të investoni në tregti mund t'ju shpëtojë nga humbja e parave në mënyrë të papërgjegjshme. Meqenëse lakmia dhe ndjenja e fajit mund t'ju manipulojnë lehtësisht për të ndërmarrë veprime spontane. 

Bazat e një strategjie të suksesshme tregtare të opsioneve binare

Përpara se të hyni në fushë, duhet të dini dy parametra bazë të strategjive të tregtimit të opsioneve binare – shumën e tregtimit dhe sinjalin. Le t'i kuptojmë këto dy parametra në detaje:

#1 Sinjali 

Një sinjal është në thelb një lëvizje në treg ose një tregues nëse çmimet do të rriten apo do të bien. Është më shumë si një instinkt pasi vëzhgoni trendin që po ndodh përreth jush. Sinjali ju ndihmon të identifikoni më shumë hapin tjetër. Është e qartë se ju ndihmon të parashikoni nëse çmimet do të rriten apo do të bien. 

Ka disa mënyra me të cilat mund të identifikoni një sinjal. Më poshtë janë disa mënyra:

 • Qëndroni të përditësuar 

Tregtia lidhet me biznesin dhe tregun. Pra, për të qenë i mirë në tregti, duhet të keni një njohuri të mirë për aksionet ose tregun e aksioneve, lajmet e industrisë dhe informacionin e ofruar për publikun nga CEO. E gjithë kjo mund t'ju ndihmojë të parashikoni nëse çmimi i burimeve do të rritet ose ulet.

 • Anketa teknike 

Kjo është një metodë ku ju mbani mënjanë lajmet e tregut dhe shikoni nga afër grafikun e tregtimit. Është një qasje më e centralizuar. Ju lexoni me kujdes grafikun dhe analizoni ngjarjet e së kaluarës për të parashikuar të ardhmen. 

Është e ndërlikuar, por më e besueshme. Ju nuk keni nevojë të shkoni all-in; ka shumë aplikacione demo tregtare të disponueshme në internet ku mund të praktikoni dhe përmirësoni aftësitë tuaja të parashikimit. Sapo truri juaj të mësohet me modelin e tregtimit, do të jetë e lehtë të kuptoni trendin e rritjes ose uljes së çmimeve. 

Ndërmjetësi më i mirë binar:
(paralajmërim rreziku: Tregtimi është i rrezikshëm)

Pocket Option - Tregtoni me fitime të larta

123455.0/5

Pocket Option - Tregtoni me fitime të larta

 • Pranon klientë ndërkombëtarë
 • Pagesa të larta 95%+
 • Platformë profesionale
 • Depozita të shpejta
 • Tregti Sociale
 • Shpërblime falas
(paralajmërim rreziku: Tregtimi është i rrezikshëm)

#2 Shuma e investimit 

Është thelbësore të vendosni për sasinë e parave që do të tregtoni. Të qenit impulsiv ose keqmenaxhimi i parave do të rezultojë vetëm në humbje. Zhvilloni a strategji për menaxhimin e parave tuaja për të zvogëluar rreziqet përmes opsioneve binare. Këtu janë dy strategjitë më të përdorura dhe më të besueshme të menaxhimit të parave - një qasje e bazuar në përqindje dhe martingale. 

 • Qasja e bazuar në përqindje 

Në këtë metodë, ju vendosni se çfarë përqindje të kapitalit tuaj dëshironi të tregtoni. Për fillestarët, ju rekomandojmë të filloni me 1% ose 2%. Për shembull, ju keni $ 50,000 në llogarinë tuaj bankare. Pra, ju vendosni të tregtoni 1% prej tij, që është $ 500. Kjo është një mënyrë e sigurt për të menaxhuar paratë tuaja dhe për të zvogëluar rreziqet e mundshme. 

Kjo qasje është pak e ndërlikuar dhe ka rrezik nëse nuk jeni me përvojë. Por është mirë të njiheni me të gjitha qasjet e mundshme. Këtu ju dyfishoni tregtimin

Testimi nëse një strategji tregtare Binare funksionon për ju 

Pra, cila është strategjia më e mirë binare? Ka një numër të gjerë variacionesh që do të hasni në internet. Secila prej tyre do të duket e zbatueshme derisa ta provoni. Tregtarë të ndryshëm i perceptojnë sinjalet ndryshe. Identifikimi se cila strategji funksionon më mirë për ju do t'ju ndihmojë të fitoni para në planin afatgjatë. 

Asnjë aplikacion ose person nuk mund t'ju tregojë se cilat strategji opsionesh binare do të funksionojnë më mirë për ju. Është puna e një tregtari të testojë strategji të ndryshme tregtare dhe t'i formojë ato në mënyrën e tij për të përfituar sa më shumë prej tyre. Tregtimi binar kërkon parashikime të sakta. Kërkon zotërim mbi strategjitë për të fituar. Përdorimi i gabuar i ndonjë strategjie ose sinjalesh të përziera përfundimisht do t'ju çojë në humbjen e parave.

Shmangni përdorimin e parave reale për të testuar strategji të reja. Përveç kësaj, sigurohuni që të vendosni kufizime dhe të keni një strategji për të menaxhuar paratë tuaja.  

Gjeni afatet kohore të duhura për strategjitë e opsioneve binare:

Cila kornizë kohore është më e mira për tregtimin e opsioneve binare me strategji? – Brokerët ju ofrojnë të tregtoni 30 sekonda, 60 sekonda, 5 minuta ose edhe 24 orë kohë skadimi në tregtimin binar. Nga përvoja jonë, ju mund të përdorni strategjitë e diskutuara në çdo afat kohor që dëshironi. Gjithmonë është e njëjtë, afati kohor nuk ka rëndësi.

Afatet kohore të opsioneve binare për strategjitë

Por ne mund t'ju rekomandojmë të qëndroni larg nga kornizat kohore 30 sekonda ose 60 sekonda nëse jeni fillestar sepse keni nevojë për aftësi shumë të larta për të kryer ekzekutime të shpejta tregtare.

Menaxhimi i parave për suksesin më të mirë

Menaxhimi i parave i përket çdo strategjie të opsioneve binare. Pa menaxhimin e duhur të parave, do humbisni gjithçka. Shumica e tregtarëve e bëjnë këtë gabim. Ne personalisht preferojmë të rrezikojmë 1 – 5% të bilancit të llogarisë sonë tregtare në një opsion Binar. Kështu që ju mund të humbni disa tregti pa e shkatërruar plotësisht llogarinë tuaj. Menaxhimi i parave varet gjithashtu nga tregtari. Disa tregtarë janë shumë agresivë dhe marrin shumë para për të investuar. Në fund, duhet të vendosni vetë se sa para dëshironi të rrezikoni.

Disa tregtarë përdorin 10% ose më shumë të bilancit të llogarisë për tregtim. Për shembull, nëse keni 4 tregti me humbje (kjo ndodh) me radhë, bilanci i llogarisë tuaj është minus 40%. Sipas mendimit tonë, është çmenduri të përdoret ky rrezik.

Shumica e tregtarëve profesionistë përdorin një rrezik prej 0,5 – 1,5% të portofolit të tyre për një tregti. Nga përvoja ime, ju do të merrni emocione të vështira duke humbur një shumë të madhe parash në një horizont të shkurtër kohor ose disa tregti.

Para së gjithash, tingëllon si një proces i vështirë për të investuar vetëm 1% ose më pak të portofolit tuaj, por me një strategji tregtare të qëndrueshme dhe të vazhdueshme, do të fitoni shumë para në të ardhmen. Për shembull, nëse bëni një fitim prej 2% çdo ditë, llogaria do të rritet shumë lart brenda disa javësh.

Martingale për Strategjinë False Breakout Binary Options

Për rezultate më të mira, mund të përdorni të njohurit "Strategjia Martingale“. Nëse e humbni tregtinë tuaj, mundeni dyfishoni investimin tuaj ose përdorni më shumë se 2,3 herë të investimit të fundit në tregtinë e ardhshme. Kjo është shumë e rrezikshme, por me një strategji të suksesshme, është një mënyrë e mirë për të punuar. Sipas mendimit tim, vetëm tregtarët me përvojë duhet të përdorin "Martingale".

Një martingale mund të hedhë në erë llogarinë tuaj në disa tregti. Ne e përdorim atë vetëm kur ndihemi shumë të sigurt për tregtinë e ardhshme dhe e rekomandojmë atë.

 • Përdorni menaxhim të arsyeshëm të parave (ne preferojmë të rrezikojmë 1-5% për tregti)
 • Martingale është një mënyrë e mirë për tregtarët me përvojë (dyfishoni shumën e tregtimit nëse humbni)

Vëmendje për Lajmet e Tregut

Një tjetër pikë e tregtimit të suksesshëm janë lajmet ekonomike të tregut (foto më poshtë). Shumë tregtarë e përdorin këtë lajm ekonomik për të tregtuar në treg. Për mendimin tonë është si bixhozi sepse nuk e di rezultatin e lajmit. Përveç kësaj, ju jeni shumë të ngadaltë për të reaguar shpejt kur shfaqen lajmet. Porositë aktivizohen në më pak se 0,01 sekonda. Ka programe tregtare automatike që janë më të shpejta se ju!

Si përfundim, nuk është ide e mirë të tregtosh lajme ekonomike. Këshilla ime për ju: Ndaloni tregtimin 10 minuta para dhe pas lajmit. Paqëndrueshmëria është shumë e lartë dhe në shumicën e rasteve, tregu do të kërcejë direkt mbi ekranin tuaj. Tregut nuk i intereson numrat sepse ato tashmë janë me çmim.

Ne përdorim lajmet ekonomike të www.investing.com. Ju do të merrni lajmet e duhura 0,1 sekonda pasi ato të publikohen.

Ekonomiko-lajme-kalendar
Kalendari i lajmeve ekonomike

Filloni – Përdorni një ndërmjetës të mirë Binar për strategjinë tuaj

Në tabelën më poshtë, do të gjeni ndërmjetësit më të mirë të opsioneve binare. Është shumë e rëndësishme të përdorni një ndërmjetës me softuer të mirë grafiku. Ju duhet të analizoni shandanë/grafikë për shpërthimet e rreme. Është e kotë të tregtoni një strategji të suksesshme për një ndërmjetës të keq, sepse ndoshta ata nuk paguajnë fitimin tuaj. Ne testuam Brokerët më të mirë të opsioneve binare dhe i rekomandoi në faqen tonë të internetit.

Ti mundesh krijoni një llogari demo për të praktikuar këtë metodë të re të tregtimit në tregje. Agjentët tanë të rekomanduar ju ofrojnë një llogari falas dhe të pakufizuar. Kushtet janë të njëjta si në modalitetin e parave reale.

Një pikë tjetër e rëndësishme është softueri i tregtimit për ekzekutimin e tregtimeve tuaja. Ju duhet ta analizoni grafikun në mënyrën më të mirë që mundeni. Përdorni grafikun e shandanit ose të vijës. Ne rekomandojmë versionin e shandanit. Mjetet e vizatimit ofrohen nga platforma dhe mund të filloni për pak sekonda.

Fakte për një ndërmjetës të mirë:

 • Rregullore
 • Llogari demo falas
 • Fitimi i lartë i aseteve
 • Platformë fleksibël tregtare
 • Shërbim i mirë dhe mbështetje ndaj klientit

Agjentët e mëposhtëm ju japin rendimentin më të lartë dhe platformat më funksionale për tregtimin tuaj:

Ndërmjetësi:
Rregullorja:
Rendimenti dhe aktivet:
Përparësitë:
Oferta:
5.0/5
12345
IFMRRC
Rendimenti: 95%+
100+ tregje
 • Min. depozitë $10
 • $10,000 demonstrim
 • Platformë profesionale
 • Fitim i lartë deri në 95%
 • Tërheqje të shpejta
 • Sinjalet
Llogari e drejtpërdrejtë nga $10
  Regjistrohu falas

(paralajmërim rreziku: Tregtimi është i rrezikshëm)

5.0/5
12345
IFMRRC
Rendimenti: 97%+
100+ tregje
 • Pranon klientë ndërkombëtarë
 • Pagesa të larta 95%+
 • Platformë profesionale
 • Depozita të shpejta
 • Tregti Sociale
 • Shpërblime falas
Llogari e drejtpërdrejtë nga $50
  Regjistrohu falas

(paralajmërim rreziku: Tregtimi është i rrezikshëm)

/
Rendimenti: Deri në 100%
300+ tregje
 • Depozita minimale $10
 • Llogari demo falas
 • Kthim i lartë deri në 100% (në rast të një parashikimi të saktë)
 • Platforma është e lehtë për t'u përdorur
 • Mbështetje 24/7
Llogari e drejtpërdrejtë nga $10
  Regjistrohu falas

(paralajmërim rreziku: kapitali juaj mund të jetë në rrezik)

Ndërmjetësi:
Rregullorja:
IFMRRC
Rendimenti dhe aktivet:
Rendimenti: 95%+
100+ tregje
Përparësitë:
 • Min. depozitë $10
 • $10,000 demonstrim
 • Platformë profesionale
 • Fitim i lartë deri në 95%
 • Tërheqje të shpejta
 • Sinjalet
Oferta:
Ndërmjetësi:
Rregullorja:
IFMRRC
Rendimenti dhe aktivet:
Rendimenti: 97%+
100+ tregje
Përparësitë:
 • Pranon klientë ndërkombëtarë
 • Pagesa të larta 95%+
 • Platformë profesionale
 • Depozita të shpejta
 • Tregti Sociale
 • Shpërblime falas
Oferta:
Ndërmjetësi:
Rregullorja:
/
Rendimenti dhe aktivet:
Rendimenti: Deri në 100%
300+ tregje
Përparësitë:
 • Depozita minimale $10
 • Llogari demo falas
 • Kthim i lartë deri në 100% (në rast të një parashikimi të saktë)
 • Platforma është e lehtë për t'u përdorur
 • Mbështetje 24/7
Oferta:

Përfundimi i strategjive më të mira të opsioneve binare:

Për të pasur sukses në tregtimin e opsioneve binare, në planin afatgjatë, duhet të praktikoni strategjitë në mënyrë të përsëritur. Së bashku me përdorimin e strategjive, duhet të keni durim dhe të shmangni veprimet impulsive. Përdorimi i ndonjë strategjie për një kohë nuk do t'ju sjellë fitime. Testimi, përpjekja dhe përsëritja është mënyra e vetme për të zotëruar taktikat e tregtimit. 

Mos hiqni dorë nga një strategji dhe zgjidhni një të re sa herë që përjetoni një humbje. Kjo vetëm do t'ju ngatërrojë dhe nuk do të jeni kurrë në gjendje të përfitoni më të mirën nga një strategji. 

Në vend të kësaj, qëndroni në një strategji dhe mësoni kohën e duhur për ta përdorur atë. Është gjithashtu e rëndësishme të përcaktoni kohën kur duhet të shmangni përdorimin e strategjive të caktuara. Sidoqoftë, nëse strategjia juaj nuk funksionon, duhet ta rishikoni atë dhe të bëni një të re. Është mirë të marrësh këshillën e një eksperti gjatë krijimit të një strategjie binare. 

Tani që keni lexuar disa nga strategjitë më të mira të tregtimit të opsioneve binare, gjeni atë që e keni kuptuar mirë dhe provojeni sot. Pastaj, hyni në veprim dhe filloni të fitoni para sot!

➨ Regjistrohu me ndërmjetësin më të mirë binar Pocket Option tani!

(paralajmërim rreziku: Kapitali juaj mund të jetë në rrezik)

Pyetjet e bëra më shpesh:

Cila është strategjia më e mirë e tregtimit të opsioneve binare?

Nuk ka asnjë strategji specifike që mund të provojë të jetë më e mira për të gjithë tregtarët atje. Strategji të ndryshme funksionojnë për tregtarë të ndryshëm. Prandaj, duhet të provoni dhe të testoni strategji të ndryshme për të gjetur se çfarë funksionon për ju. Megjithatë, njohja e mirë e tregut dhe mësimi i analizave teknike do t'ju ndihmojë të keni sukses. 

Cila është shuma minimale e kërkuar për të tregtuar opsionet binare?

Shuma minimale e tregtimit ndryshon nga ndërmjetësi në ndërmjetës. Disa mund t'ju kërkojnë të filloni me $10, ndërsa për të tjerët, mund të jetë aq i ulët sa $1. Për shembull, shuma minimale e tregtimit për IQ Option ose Quotex është $10.

Nga vijnë paratë e fitimit?

Nuk ka asnjë burim të jashtëm parash në platformat binare të tregtimit. Paratë po rrotullohen. Për shembull, dy tregtarë investuan një shumë prej $100. Një tregtar fitoi ndërsa tjetri humbi. 

Paratë e humbura nga ai tregtar do t'i transferohen atij që fitoi, në varësi të përqindjes së fitimit të dhënë nga ndërmjetësi për tregtarët e tij. Disa përqindje të parave të humbura do t'i shkojnë ndërmjetësit. 

Cila është shuma maksimale që mund të fitoni nga tregtimi i opsioneve binare?

Përgjigja për këtë pyetje varet nga sasia e parave që tregtohen. Për shembull, një tregtar investoi $1000 dhe përqindja e fitimit të siguruar nga ndërmjetësi është 60%. Në këtë rast, fitimi do t'ju sjellë një shtesë $600.

Në total, do të keni $1600. Megjithatë, nëse dështoni, do të humbni të gjitha paratë tuaja, dmth. $1000. Nuk ka asnjë shumë fikse maksimale që mund të fitohet përmes opsioneve të tregtimit. Varet nga shuma e parave të tregtuara dhe numri i fitimeve. 

A funksionojnë strategjitë e tregtimit të opsioneve binare?

Strategjitë binare të tregtimit nuk mund t'ju premtojnë sukses 100%. Meqenëse strategjitë e tregtimit ju japin vetëm një sinjal për të parashikuar lëvizjen tuaj të ardhshme. Strategjitë e tregtimit nuk ju tregojnë saktësisht nëse çmimi i aktivit do të rritet ose do të bjerë. Megjithatë, praktika e mirë dhe njohja e aktivit do të rrisë shanset tuaja për të fituar. 

Shikoni strategjitë e mia të tjera tregtare këtu: